Zemljotres (Srbija, 3 | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zemljotres (Srbija, 3. novembar 2010.)". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
КРИМИНАЛИСТИЧКО-ПОЛИЦИЈСКА АКАДЕМИЈА
ЗЕМУН
С Е М И Н А Р С К И Р А Д
из
СПРЕЧАВАЊА И СУЗБИЈАЊА ПОЗАРА, ХАВАРИЈА
И ЕКСПЛОЗИЈА
Тема: Земљотрес
(Србија 3.новембар 2010.године)
МЕНТОР
СТУДЕНТ:
ЗЕМУН, новембар, 2010. Садржај:
Опште дефинисање земљотреса ..................................................... 3
Мерење интезитета потреса ............................................................ 3
Меркалијева скала ............................................................................ 4
Рихтерова скала ................................................................................ 5
Ефекти и последице ......................................................................... 5
.Клизање тла ................................................................................ 5
.Пожар .......................................................................................... 5
.Ликвефакција тла ....................................................................... 5
.Цунами ........................................................................................ 6
Где има највише земљотреса?! ....................................................... 6
Земљотрес у Србији 2010. године .................................................. 6
7.1. Последице и штета .................................................................... 7
Историја земљотреса у Србији ....................................................... 9
Литература ....................................................................................... 11
1. Опште дефинисање земљотреса
Земљотрес или потрес (трус) настаје услед померања тектонских плоча, кретања Земљине коре или појаве удара,а последица је подрхтавање Земљине коре због ослобађања велике енергије.
На земљиној површини, земљотреси се могу манифестовати као дрмање или дислоцирање тла. Понекад изазивају појаву цунамија. До земљотреса долази услед заглављивања тектонских плоча, при чему долази до напрезања стенске масе и оног тренутка када напрезање постане толико да га стене не могу издржати долази до ломљења и клизања дуж раседа.
Земљотреси могу настати природно или као резултат људске активности. Мањи земљотреси могу такође бити изазвани вулканском активношћу, клизањем тла, експлозијама и нуклеарним тестовима. У најширем значењу реч земљотрес се користи да опише било који сеизмични догадјај – било да је у питању природни феномен или догађај изазван од стране људи – а који генерише сеизмичке таласе.
Тачка земљотреса на месту иницијалне руптуре (место ослобађања енергије) назива се фокус или хипоцентар. Тачка на површини Земље директно изнад хипоцентра назива се епицентар.
2. Мерење интезитета потреса
Јачина потреса зависи од више чинилаца као што су количина ослобођене енергије, дубина хипоцентра, удаљености епицентра и грађи Земљине коре. Његов учинак може се исказати помоћу Меркали-Канкани-Сибергове скале која има 12 степени а темељи се на разорности и последицама потреса.
Меркалијеву скалу за мерење интезитета земљотреса креирао је италијански научник Ђузепе Меркали. Захваљујући њему и американцу, сеизмологу Чарлсу Рихтеру који је поставио Рихтерову скалу могуће је евидентирање јачих интезитета земљотреса и без инструмената. Ово је значајно због тога што се на овај начин земљотреси проучавају и евидентирају вековима и приближавамо се моменту када ће њихово предвиђање бити могуће.
Справа која се користи за мерење и бележење потреса назива се сеизмограф а запис који остаје је сеизмограм. Као врсте потреса треба навести тектонске (90% случајева) – до којих долази тектонским гибањем. Такви су потреси најјачи и захватају већа подручја.
Субдукција представља геолошки термин који се користи када се говори о подвлачењу једне текстонске плоче под другу, односно “најахивању” једне текстонске плоче на другу. Зона субдукције представља простор где се одвија процес тоњења,односно повлачења једне литосферне плоче (тектонске плоче) под другу.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET