Terorizam | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Terorizam". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

УВОД
Тероризам ( лат.: terror - страх, ужас), у најширем смислу преставља метод борбе за остваривање одеђених политичких циљева путем насиља, застрашивања, уцена, отмица и сл.
Осећања страха или несигурности које изазива тероризам код грађана, као последица, јесте субјективно стање које које се манифестује пре свега у осећању страха и угрожености основних грађанских права, пре свега права на живот, тело, слободу и др.
Због тога тероризам, пре свега, и јесте смишљена употреба незаконитог насиља или претње незаконитим насиљем, ради усађивања страха, са основном намером присиљавања или застрашивања друштва или власти, како би се остварили-постигли циљеви, који могу бити идеолошки, опште политички или верски.
Питањем тероризма, као што је познато бави се више наука и научних дисциплина. Због тога се може оценити да је питање сагледавања појма тероризма мулти-дисциплинарно, и да је тероризам као злочин у саставу корпуса злочина обухваћених Међународним кривичним правом .
Без обзира што се сви слажу да је тероризам опасна друштвена појава, која је у свету присутна у различитим формама, кроз историју људског друштва, ни до данашњих дана, у свету нису изграђени или усклађени јединствени ставови по овом питању.
ПОЈАМ
Питање шта је тероризам, а шта није, колико сам успео да се упознам, већ дужи временски период опседа теоретичаре, експерте и политичаре. Можда би ту, код експерата, и дошло до слоге око јединствене дефиниције, да питање тероризма у себи не саджи у великој мери и политичку компоненту.
Често се појам тероризма замењује појмом терора или обрнуто, па је неопходно извршити разграничење између ова два појма.
Појам терора, везује се за групу која влада-врши власт путем страховладе и другим насилним методама жели да задржи власт.
Појам тероризма, везује се групе које имају за циљ да смене власт, било да је та власт демократска или крајње недемократска.
Уз појам тероризам заступљени су и следећи појмови:
Претња ;
Насиље, сила ;
Страх ;
Политички аспект-ефекат-циљ ;
Психолошки ефект и неконтролисана реакција ;
Насумичан избор мета и жртава ;
Намерно испланирана и систематски организована акција;
Начин борбе ;
Против-правни акт.
Наведени појмови су заправо кључни елементи тероризма.
Из њих се може закључити да тероризам представља против правни акт насиља усмереног против одређене државе , са намером да се изазове страх или колективна штета, како би се остварио одређени политички циљ, уз намеравану употребу силе, при чему се тероризам користи као начин борбе за остварење одређених политичких циљева.
ОПШТА ДЕФИНИЦИЈА ТЕРОРИЗМА
Тероризам је 1 смишљена употреба незаконитог насиља или претње незаконитим насљем ради уношења страха, са намером присиљавања власти или застрашивања власти или друштва, како би се постигли опште-политички, идеолошки или верски циљеви.
Тероризам постоји од момента када цивилизација памти почетак друштвено политичких уређења, па до данас. Међутим, без обзира на овако дуго постојање, сигурно је да, ни данас не постоји, на глобалном-светском нивоу, утврђена дефиниција тероризма, што се може видети из неколико следећих дефиниција :
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET