Terorizam 20 i 21 vijeka | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Terorizam 20 i 21 vijeka". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
TERORIZAM 20. I 21. VIJEKA
SADRŽAJ:
1.Uvod.................................................................................................... 2
2. Terorizam, pojam i definisanje....................................................... 3
2.1. Pojmovno određenje terorizma............................................. 4
3. Savremeni terorizam........................................................................ 5
3.1. Makedonski (Ilinderski) ustanak i VMRO........................... 5
3.2. „Sarajevski atentat“ i posljedice............................................ 6
3.3. Pojava nacionalnih i antikolonijalnih pokreta....................... 8
3.4. Bliski istok ............................................................................ 10
3.5. Moderni terorizam................................................................. 11
4. Zaključak........................................................................................... 14
5. Literatura........................................................................................... 15
1.Uvod
Fenomen terorizma, danas tako prisutan, oduvijek je bio usko povezan sa pojmom sile koja je, opet, neraskidivo povezana s politikom, pa se uslovno može reći da je terorizam star koliko i politika. Treba istaći da je istraživanje te društvene pojave vrlo složeno, prije svega zbog niza oblika u kojima se savremeni terorizam izražava.Terorizam je višeslojna pojava koju je moguće sagledati samo kroz multidisciplinarni pristup. Uzroci otežanog istraživanja te društvene pojave su u tome što postoji cjieli niz različitih subjektivnih i objektivnih činilaca koji usporavaju rješavanje složene problematike terorizma.
Najčešći objektivni činioci su društveni odnosi i sukobi interesa, nepotpuno normativno regulisanje te postizanje konsenzusa o sadržaju i suštini pojave. Subjektivni činioci proizlaze iz politički i interesno motivisanog ponašanja država u međunarodnim odnosima koje često, u ostvarenju svojih trenutnih i uskih interesa, izbjegavaju ili čak krše preuzete međunarodne obaveze, čija provedba treba pridonijeti učinkovitom suprotstavljanju terorizmu.
Terorizam više nije marginalan, lokalni problem naših vlada, već je jedan od najvećih globalnih sigurnosnih problema. Terorizam je danas sveprisutan - svaki dan u svijetu eksplodiraju bombe zbog hiljadu različitih razloga. Ipak, on se danas pokazuje u raznim oblicima, različitim od onih u prošlosti. Prijeti širokoj populaciji. Osim smrti, ozljeda i straha, manje se zna o dugoročnim posljedicama za porodicu i prijatelje. Društvena šteta od zločina s terorističkim učinkom je, na žalost, velika. Dokazi o nastanku novih izazova pojavili su se tek nedavno, ali izgleda da se u novije doba, osobito na početku 21. stoljeća, terorizam promijenio. Postao je globalna prijetnja sigurnosti međunarodne zajednice, čovječanstva i materijalnih dobara, odnosno vrijednostima ljudske zajednice, te se globalizira i strah od terorizma.
Danas je terorizam ozbiljan činioc destabilizacije nacionalne i međunarodne sigurnosti, sa negativnim uticajem na cjlokupan globalni sistem. Stoga je ovaj rad motivisan činjenicom da terorizam predstavlja prijetnju osnovnim načelima međunarodnog poretka, zajedničkim vrijednostima slobode, mira, demokratije, ljudskih prava, pravde i sigurnosti. Terorizam je globalni problem koji uglavnom pogađa sve, od pojedinca do države. Zbog toga se međunarodna zajednica mora odlučno suprotstaviti terorizmu. Terorizam na prijelazu iz XX u XXI vijek, unio je novu dimenziju u međunarodne odnose. Doveo je do radikalnog prestrukturiranja nacionalnih prioriteta, potaknuo je niz naučnih rasprava o tome ulazi li svijet u eru „novog terorizma“i kakva bi trebala biti reakcija međunarodne zajednice.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET