Obavještajna djelatnost | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Obavještajna djelatnost". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UVOD
Obavještajna aktivnost nastala je na određenom nivou razvoja ljudskog društva, u vrijeme kada je došlo do pojave imovinskog raslojavanja, interesa i sukoba. Pojava nejedanakosti i razlika, unutar društvenih zajednica dovele su do nastanka tajni među njenim članovima. Samim tim, uslovljena je i potreba da se u ostvarenju različitih interesa i razrješavanju društvenih sukoba tajne doznaju, sprovođenjem obavještajnih aktivnosti. Obavještajnom aktivnošću ne bave se samo obavještajne službe, već i specijalizovane policijske, naučne, diplomatske i druge ustanove.
Organizacija obavještajnih aktivnosti moguća je na različitim nivoima, prisutna je kod gotovo svih društvenih grupa, a posebno kod političkih partija i pokreta. Savremene demokratske države, obzirom na različite oblike ugrožavanja nacionalne sigurnosti, prijetnje i nasilje, opredjeljuju se ka uspostavljanju više obavještajnih i kontraobavještajnih organizacija sa odgovarajućim unutrašnjim ustrojstvom i sistemom rukovođenja, u skladu sa političko-pravnim i sigurnosnim promjenama na nacionalnoj i globalnoj razini.
Zbog svega navedenog ovaj rad pokušava dati što više informacija o razvoju obaještajne djelatnosti kroz povijest i sve njene bitne karakteristike.
POJMOVI VEZANIH ZA OBAVJEŠTAJNU DJELATNOST
1. Obavještajno-sigumosni sistem
Razni oblici ugrožavanja sigurnosti u savremenom društvu i njihova permanentna prisutnost, ukazuju na svu ozbiljnost i predstavljaju veliki izazov za društvenu zajednicu. Globalizacija, potencijalne prijetnje nacionalnoj sigurnosti kroz razne vidove terorizma, svih oblika organiziranog kriminala, zatim, razvoj komunikacija, tehnologije i saobraćaja, uslovili su novi sistematski pristup u oblikovanju i funkcionisanju obavještajno-sigurnosnog sistema. S druge strane, na destabilizaciju političko-sigurnosnog stanja u određenom društvu utiču i kombinovani oblici, posebno na političko-diplomatskom, psihološko-propagandnom, obavještajno-subverzivnom i ekonomskom planu. Svaka država nastoji suprotstaviti se svim navedenim ugrožavajućim pojavama i oblikovati obavještajno-sigurnosni sistem koji će zajedno sa ostalim podsistemima uspješno odgovoriti na ove izazove.
Vrlo često se termini obavještajno-sigurnosni sistem, obavještajni sistem, obavještajna zajednica tumače kao jedan. Međutim, potrebno je naglasiti da je obavještajno-sigurnosna djelatnost širi pojam od obavještajne, kontraobavještajne i sigurnosne djelatnosti. „Zato bismo mogli zaključiti da obavještajno-sigurnosni sistem jedne države u skladu sa svojom nadležnošću, odgovornošću i djelokrugom rada, uvažavajući zakonska međusobna prava svih obavještajnih, kontraobavještajnih i sigurnosnih organizacija, vrši koordinaciju naznačenih institucija koje vrše prikupljanje, sistematizaciju, analizu, procjene i dostavljanje informacija i podataka (obavještajna komponenta), otkrivaju, provjeravaju i onemogućavaju namjere stranih obavještajnih službi prema sopstvenoj državi (kontraobavještajna komponenta), te uz korištenje posebnih metoda i sredstava rade na otkrivanju, sprječavanju i istraživanju svih pojava i ponašanja koja su prijetnja sigurnosti u jednom društvu (sigurnosna komponenta), ili dovode u pitanje povoljno stanje u toj oblasti"
Savremene demokratske države, obzirom na različite oblike ugrožavanja nacionalne sigurnosti, prijetnje i nasilje, opredjeljuju se ka uspostavljanju više obavještajnih i kontraobavještajnih organizacija sa odgovarajućim unutrašnjim ustrojstvom i sistemom rukovođenja, u skladu sa političko-pravnim i sigurnosnim promjenama na nacionalnoj i globalnoj razini.
1.1. Obavještajna aktivnost
da se aktivnost i organizacija ne mogu shvatati kao sinonimi za istu pojavu, posebno prilikom defmisanja obavještajne aktivnosti i obavještajne službe.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET