Krijumčarenje migranata | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Krijumčarenje migranata". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Univerzitet Sinergija
Fakultet za bezbjednost i zaštitu
Banja Luka
Seminarski rad iz predmeta : Kriminologija
Tema : Krijumčarenje migranata
Banja Luka, decembar 2011. godine
Sadržaj
Uvod 3
1. Krijumčarenje kao djelatnost organizovanog kriminaliteta 5
2. Uslovi i uzroci trgovine ljudima 6
2.1. Objektivni uzroci 7
2.2. Subjektivni uzroci 7
3. Krijumčarenje migranata 9
4. Zaključak 12
Literatura 13
Uvod
Trgo vina ljudima je savremeni globalni fenomen, pravno jedan od najsloženijih međunarodnih problema, koji snažno pogađa i razara države u političkoj i ekonomskoj tranziciji, ratnim ili drugim konfliktnim situacijama, a koje su najčešće zemle porijekla za trgovinu ljudima. Iako je riječ o savremenoj pojavi, trgovina ljudima je istovremeno istorijska kategorija sa veoma dugom istorijom, čiju osnovu čine ropstvo i eksploatacija, tj. postupanje prema čoveku kao robi. Iako dobija sve više novih formi, pojedini oblici ropstva i eksploatacije zadržali su se kroz istoriju do danas u skoro identičnom obliku. Međutim ovaj fenomen , pored siromašnih, značajno pogađa i tranzitne, a takođe i ekonomski razvijene zemlje koje su najčešće zemlje destinacije.
Do eksploatacije trgovine ljudima posebno dolazi poslednjih decenija prošlog vijeka, posle rušenja Berlinskog zida i sloma komunističkih režima u istočnoevropskim zemljama. Do tada je bila dominantna trgovina ženama i muškarcima, uglavnom iz Azije i Latiske Amerike prema zapadnoevropskim zemljama. Pored zapadne Evrope, SAD, Kanade i Australije, kao zemlje destinacije javljaju se i sada regioni centralne i jugoistočne Evrope, gdje je posebno izražena trgovina ženama, a naročito u oblastima gdje su locirane međunarodne vojen snage.
Trgovina ženama u osnovi predstavlja drastičan oblik kršenja osnovnih ljudskih prava. Kršenje ljudskih prava je širokog spektra i obima i javlja se kao posljedica primarne, sekundarne i terijalne viktimizacije. Ovim krivičnim djelom u osnovi se krši univerzalno pravo na život i dostojanstvo, pravo na slobodu kretanja, pravo na privatnost, pravo na seksualnu slobodu, pravo na zaštitu zdravlja, pravo na slobodu od zaštitu od svih vidova ropstva i mnoga druga prava. Trgovina dijecom ugrožava osnovnu potrebu dijeteta da živi i raste u sigurnom okruženju, kao i pravo da bude zaštićeno od seksualne zloupotrebe i zlostavljaja. Seksualna eksploatacija dijece ne komercijalnoj osnovi svake godine pogađa milione dijece na svim kontinentima, a sve je prisutnijifenomen „pedofilskog turizma“, odnosno putovanja u inostranstvo, najčešće u zemlje u razvoju, radi seksualne zloupotrebe dijece.
Krijumčarenje kao djelatnost organizovanog kriminaliteta
Krijumčarenje, kao djelatnost organizovanog k riminaliteta, podrazumjeva ilegalno prenošenje robe veće vrijednosti preko nacionalne granice na organizovan način, u vidu zanimanja. Krijumčarenjem se izbjegava carinski nadzor kamuflažom robe, korupcijom ovlaštenih nadzornih lica na carini ili korištenjem ilegalnih graninih prelaza. Krijumčarenje nije nov fenomen, jer je zapravo vezan za pojavu državnih granica, čime se stvaraju uslovi za uspostavljanje režima administrativne kontrole kretanja roba i usluga. Krijumčarenje se ne pojavljuje odvojeno od drugih društveno negativnih pojava, što znači da mu pripada pozicija koja je više ili manje adekvatna opštem stanju kriminaliteta u jednoj sredini. Na krijumčarenje pored ostalih utiču faktori tržišnog karaktera, koji uslovljavaju odgovarajuću ponudu i potražnju i to kako u pogledu one robe čiji je promet ograničen ili zabranjen (oružije, municija, opojne droge, itd.). kao predmet krijumčarenja u političkoj praksi, najčešće se sreće roba široke potrošnje, strane valute, i domaći novac, dragocjenosti, motorna vozila, kulturna dobra, oružije i municija i opojne droge. U poslednje vrijeme zabilježen je porast krijumčarenja ljudi, koji vrlo često prerasta u trgovinu ljudima. Krijumčarenje podrazumjeva postojanje određene organizovane kriminalne grupe, koja uključuje krijumčarski centar, krijumčarske punktove i krijmčarsku mrežu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET