Krađa kao oblik ugrožavanja poslovanja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Krađa kao oblik ugrožavanja poslovanja". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
UVOD 2
1.IDENTIFIKACIJA OBLIKA UGROŽAVANJA 3
2.KRAĐE 5
2.1.Obična ili prosta krađa i sitno delo krađe 6
2.1.1.Krađa iz maloprodajnih objekata 7
2.1.2.Izlaženje sa razotkrivenom (izloženom) robom 8
2.1.3.Izlaženje sa skrivenom robom 8
2.1.4.Krađa „užmi i beži“ 9
2.1.5.Zamena nalepnica i kontrolnih kodova sa cenom 10
2.1.6.Konzumiranje robe u samoj radnji 10
2.1.7.Skretanje pažnje 10
2.1.8.Kooperacija sa zaposlenima 11
2.1.9.Počinioci sitnih krađa u objektima maloprodaje 11
2.2.Teška krađa 13
2.3.Razbojnička krađa i razbojništvo 14
3.PREVENTIVNO DELOVANJA SPREČAVANJA KRAĐA 15
ZAKLJUČAK 16
LITERATURA
UVOD
Oblik vlasništva kapitala preduzeća ili njegova delatnost samo u izvesnoj meri bliže uslovljavaju i određuju oblike ugrožavanja lica, imovine i poslovanja. Stoga možemo reći da su preduzeća globalno ugrožena i da je oduvek dolazilo do narušavanja bezbednosti, odnosno do bezbednosnih incidenata.
Svako preduzeće je u procesu svog rada podložno negativnim uticajima koji ugrožavaju poslovanje a samim tim smanjuju obim proizvodnje i pružanje usluga. Na negativne uticaje preduzeće može jednostavno ne može da utiče, jer oni ne zavise od njega, već su odraz objektivnog stanja u državi, stanja na tržištu, kao i refleksija negativne ili adekvatne zakonske i podzakonske regulative.
U takvim okolnostima, uslovno rečeno, rukovodstvo preduzeća, shodno svojoj sposobnosti, znanju i iskustvu, preduzima radnje iz oblasti menadžmenta, i na taj način amortizuje negativne uticaje i omogućava manje ili više uspešan rad i razvoj preduzeća.
1.IDENTIFIKACIJA OBLIKA UGROŽAVANJA
Preduzeća su podložna raznim oblicima ugrožavanja, koji sa manjom ili većom oscilacijom u kvantitetu, posredno i neposredno utiču na njihovu imovinu i poslovanje u negativnom smislu. Ovo se odnosi na sva preduzeća, bez obzira na oblik svojine, različite osnivače preduzeća (fizička, pravna lica, jedinica lokalne samouprave i država) i oblike preduzeća (prirodno društvo, društveno preduzeće i javno preduzeće), poslove kojima se bave (proizvodnja ili pružanje usluga) i njihovu veličinu (mala, srednja ili velika).
Prvu kategoriju ugrožavanja preduzeća čine inkriminisane radnje koje su kao takve definisane zakonom. Problem nastaje kod onih negativnih pojava (njihov uticaj na ugrožavanje lica, imovine i poslovanja) koje predstavljaju štetne radnje i/ili pojave, a koje se ne mogu uvrstiti u inkriminisane radnje (nisu ni prekršaji ni krivična dela) već su devojantna , nemoralna odnosno asocijalna ponašanja.
Negativno mogu da utiču i elementarne nepogode i prirodne katastrofe (poplave, zemljotresi i drugo). Ovaj oblik ugrožavanja je nemoguće u potpunosti predvideti, odnosno ne postoje načini i mehanizmi koji omogućavaju proaktivno delovanje isuprostavljanje.
Oblici ugrožavanja, u svojim pojavnim oblicima i po kvantitetu nisu isto zastupljeni za sva preduzeća, već direktno zavise od poslova kojima se ono bavi, lokaciji gde se nalazi, čak su različiti i za određene organizacione celine u okviru jednog istog preduzeća. Preduzeća, ili njegovi organizacioni delovi gde se nalazi veća količina gotovih proizvoda, robe i novca, preduzeća koja se bave proizvodnjom, sigurno da su više izložena razbojništvu i krađama nego preduzeća koja se bave projektovanjem i pružanjem usluga.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET