Kontrola subjekata nacionalnog sistema bezbjednosti | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kontrola subjekata nacionalnog sistema bezbjednosti". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Универзитет Синергија Бијељина
Факултет за безбједност и заштиту
Б а њ а Л у к а
Семинарски рад из предмета
ОСНОВИ БЕЗБЈЕДНОСТИ
Тема:КОНТРОЛА СУБЈЕКАТА НАЦИОНАЛНОГ
СИСТЕМА БЕЗБЈЕДНОСТИ
Ментор Студент
Бања Лука, маја 2010. Године
САДРЖАЈ
УВОД................................................................................................3
КОНТРОЛА СУБЈЕКАТА НАЦИОНАЛНОГ СИСТЕМА БЕЗБЈЕДНОСТИ...........................................................................4
ЦИВИЛНА КОНТРОЛА СИСТЕМА БЕЗБЈЕДНОСТИ......6
ЗАКОН О ПАРЛАМЕНТАРНОМ НАДЗОРУ У ОБЛАСТИ БЕЗБЈЕДНОСТИ И ОДБРАНЕ.................................................8
ЗАКЉУЧАК...............................................................................10
ЛИТЕРАТУРА...........................................................................11
2
УВОД
На првобитном степену развоја човјека безбједност се манифестовала као појединачно самозаштитно понашање. Међутим, човјек је временом схватио да ће личну безбједност, људе из свог окружења и личну имовину најлакше заштити и сачувати тако што ће своје снаге, средства и вјештине удружити са снагом, средствима и вјештинама других.
Истовремено, од многих угрожавајућих појава и није могао да се сачува. Тако је безбједност постала колективна. Колективна дјелатност безбједности у почетку су реализовали сви чланови колектива. Касније се само један њен дио специјализовао за вршење функције безбједности. Ријеч је о извјесној организацији безбједности, односно о више умрежаних организација које су чиниле систем безбједности.
Са повећавањем обима, разноврсност и десктруктивност безбједносних изазова, ризика и пријетњи непрекидно се мјењао контекст безбједности. То је условљавало и потребу развоја система безбједности, лао њихову вертикалну и хоризонталну стратификацију.
Систем безбједности је облик институционалног, професионализованог и специјализованог дјеловања различитих недржавних, државних и међународних актера на заштиту своји и туђих вриједности и интереса. Ријеч је о сложеној друштвеној творевини која има своју структуру и функције, и производи извјесне посљедице.
3
КОНТРОЛА СУБЈЕКАТА НАЦИОНАЛНОГ СИСТЕМА БЕЗБЈЕДНОСТИ
Под контролом националног система безбједности подразумјевају се механизми увида у начин реализовања и степен реализоване активности, мјера и послова појединих субјеката безбједности, као и механизми отклоњања уочених недостатака.
Циљ контроле је увид у правилност и ефикасност обављања функције безбједности, као и њихова корелација са „квалитетом“ стања безбједности. То подразумјева утврђивање чињеница у погледу поштовања законских надлежности, дужности, овлашћења, ограничења и одговорности у реализовању активности послова и мјера безбједности, односно поштовања процедура које су предвиђене подзаконским и интереним прописима у предузимању службених мјера и радњи према лицима ( носиоци, жртве и свједоци појава угрожавања безбједности ), према појавама угрожавања безбједности и њиховим посљедицама уколико оне нису људског порјекла ( нпр. у случају пожара, хаварије, земљотреса ), према другим субјектима безбједности на националном нивоу и оквиру пројеката међународне сарадње, као и случајевима притужби домаћих и страних грађана, организације, правних лица и државних органа на рад субјеката безбједности.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET