Zajednička vanjska i sgurnosna politika Eu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zajednička vanjska i sgurnosna politika Eu". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U SARAJEVU
FAKULTET POLITIČKIH NAUKA
ODSJEK:SIGURNOSNE I MIROVNE STUDIJE
PREDMET: MEĐUNARODNA SIGURNOST
TEMA:
Zajednička vanjska i sigurnosna politika EU
Sarajevo, decembar 2010 godine
SADRŽAJ
Uvod..............................................................................................................1
Tri stuba Evropske unije...............................................................................2
Zajednička vanjska i sigurnosna politika EU................................................3
Zaključak.......................................................................................................7
Literatura.......................................................................................................8
Uvod
Evropska unija danas postaje sve značajniji i utjecajniji politički i ekonomski faktor na svijetu, a posebno na prostoru Bosne i Hercegovine i bivših jugoslovenskih zemalja. Razlog tome možemo vidjeti u činjenici da Evropska unija još od raspada komunizma 1989. godine nastoji uvesti u demokratizaciju i tranziciju zemlje nastale njegovim raspadom, te ih integrirati u svoju zajednicu, ali i – što je sa našeg ugla razmatranja jako bitno, da osigura mir i stabilnost u ovom dijelu Evrope. Jer, samo sigurna Evropa i njene sigurne granice, glavni su uslov njenog opstanka i kontinuiteta.
Važnost sigurnosti za jednu svjetsku silu, kao što je Evropska unija od ključnog je značaja, što vidimo ne samo iz njenog zalaganja u mirovnim misijama i stabilizaciji u Bosni i Hercegovini, već i po brojnim međunarodnim projektima, asocijacijama, aktivnosti i sl.
Bitnost ove teme koju ćemo obrađivati, leži i u činjenici da Bosni i Hercegovini, prije ili kasnije, slijedi članstvo u Evropskoj uniji, tako da je jako bitno poznavati osnovne modele sigurnosne politike u Evropskoj uniji, te se upoznati sa njihovim osobenostima, karakteristikama, funkcioniranju i sl. Upravo zbog toga, naš akcenat bit će prije svega na vanjskoj i sigurnosnoj politici Evropske unije. Također, ono na šta želimo u uvodu upozoriti, kao smjernice našeg rada i ono što smo identificirali kao osnovni materijal za pisanje ovog rada, je svakako pitanje ciljeva Evropske unije. Ciljevi Evropske unije generalno zahvataju i pitanje drugog stuba čije objašnjenje ćemo pokušati realizirati u ovom radu.
Tri stuba Evropske unije
Prije nego što počnemo naše izlaganje, potrebno se upoznati sa samim karakteristikama Evropske unije, tj. njene strukture i osobenostima politika na kojima je njena egzistencija zasnovana. Figurativno, Evropska unija je, od Mastrihtskog ugovora, 1993 godine, jedinstvena kuća sa zajedničkim krovom i tri stabilna stuba, koji, kada se njihov grafički prikaz gleda s prednje strane, podsjećaju na fasadu starogrčkog hrama, odakle riječ „evropa“ i potiče. ( Smajić, 2005: 33 ).
Grafički prikaz tri stuba Evropske unije
U Mastrihtu su udareni temelji Unije, koja osim primarno ekonomskih interesa ima i druge ambicije: jačanje zajedničke vanjske i sigurnosne politike, te saradnju u oblasti unutrašnje politike i pravosuđa. Njena tri stuba, predstavljaju područja različitih politika sa različitim sistemima odlučivanja. Države članice, po Mastrihtskom ugovoru, djeluju na izgradnji zajedničke i vanjske i sigurnosne politike. U daljem tekstu ćemo poseban osvrt ipak dati drugom stubu, koji predstavlja srž ovog rada.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET