Vršenje detektivskih poslova - zaštita tajnih podataka | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vršenje detektivskih poslova - zaštita tajnih podataka". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UNIVERZITET SINERGIJA
FAKULTET ZA BEZBJEDNOST I ZAŠTITU
BANJA LUKA
Tema: Vršenje detektivskih poslova-zaštita tajnih podataka
Jun, 2013. Banja Luk
Uvod
Obavljanje detektivskih poslova, nameće obavezu i potrebu da se donošenjem odgovarajućeg zakona precizno urede sva pitanja koja se odnose na djelatnost postojećih agencija za pružanje detektivskih usluga, licence i dozvole za rad, uslove za obavljanje delatnosti, oblike organizovanja, ovlašćenja detektiva i dr. Ovo iz razloga što pospešivanje privredne i slobodne preduzetničke inicijative iz oblasti zaštite predstavlja jedan od najbitnijih ciljeva koji se mogu postići donošenjem novih zakonskih i podzakonskih. Kategorije detektivske delatnosti su: traženje izgubljenih lica, aktivnosti privatnih istražitelja, aktivnosti detektiva u trgovinskim radnjama i aktivnosti agenata osiguranja. Opšti cilj detektivske delatnosti je otkrivanje i sprečavanje štetnih pojava i protivpravnih radnji koje narušavaju dostojanstvo i ugrožavaju život i fizički integritet lica, ili umanjuju vrednost imovine koja je predmet zaštite. Pod zakonom utvrđenim uslovima, detektivskom delatnošću mogu da se bave detektivi kao preduzetnici, individualno ili u Detektivskoj agenciji.
Pojam i vrste tajni
Tokom obavljanja djelatnosti, detektiv, odnosno privatni detektiv, prikuplja razne podatke, informacije i dokaze koji predstavljaju poslovnu tajnu, ali on tokom obavljanja detektivskih poslova može doći do podataka koji predstavljaju neku drugu vrstu tajne, pa je zato veoma bitni što detektiv ima obavezu zaštite tajnih podataka, bez obzira na to da li on u konkretnoj situacij raspolaže takvim podatcima. Svi podatci do kojih je detektiv, odnosno privatni detektiv, došao tokom istraživanja svoje ugovorne obaveze prestavlja poslovnu tajnu i ono što je značajno da ti podatci ostaju poslovna tajna i nakon obavljenih detektivskih poslova preduzetih na osnovu sklopljenog ugovora sa strankom. Međutim, pored određenog načina postupanja sa podatcima koji prestavljaju poslovnu tajnu i do kojih je detektiv došao obavljanjem detektivskih poslova, on je dužan da zaštiti tajne podatke u koliko je u situacij da to uradi, kako oni ne bi bili dostupni neovlaštenim licima. Stoga je veoma bitno da se razmotri šta se sve smatra pod tajnim podatcima vidovi ispoljavanja tajni i oblici zaštite tajnih podataka, jer poznavanje ove problematike može da bude od značajne koristi detektivu u obavljanju detektivske djelatnosti.
Tajna je oduvjek bila, a i danas je predmet posebnog interesovanja raznih grupa i pojedinaca, pa je potrebno organizovati njenu efikasnu zaštitu kako bi se sprečile namjere zainteresovanih lica da dodju do njima potrebnih podataka i informacija, koje predstavljaju odgovarajuću tajnu. Tajna se može prostirati na mnoge sfere društvenog života, počevši od tajne pojedinaca, porodice, preduzeća, ustanova, drugih pravnh lica, pa do vojne,službene ili tajne države, koje svojim prpisima utvrđuje i određuje pravnu zaštiti tajne.
Koji će se podatci i informacije smatrati tajnim zavisi od oblasti na koju se ti podatci odnose, od poslovnog cilja organa koji je nadležan da odredi podatke koji će se smatrati tajnom. Pojam tajne se u literaturi najčešće razmatra sa sociološkog, filozofskog i krivično-pravnog aspekta, po kojoj se pod pojmom tajne podrazumjevaju podatci i informacije čije je odavanje predviđeno krivičnom sankcijom protiv učinioca konkretng krivičnog djela, u zavisnosti o kojoj se vrsti tajne radi. Može se slobodno konstatovati da su u svakoj definicij tajne sadržani i određeni krivično pravni elementi, s obzirom na to da je za odavanje odgovarajuće vrste tajne predviđena i krivična odgovornost.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET