Uzroci terorizma | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uzroci terorizma". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Садржај
Увод
Тероризам није узбуна без основа. Тероризам је један од највећих проблема модерног друштва.Тo je (лат.terror-ужас,страх) је екстремни вид насиља којем је циљ психичко исцрпљивање, изазивање страха и ужаса до физичког разарања и уништења људи и материјалних добара неограничених размера.Гледано кроз време, може се поуздано закључити да је тероризам готово увек био оправдан и прихватан као легитимно средство супротстављања деспотизму, па се његови корени могу наћи још у античким временима. Идући у корак са напретком технологије, науке, културе, и користећи све веће знање човека, тероризам се развија још бржим темпом и шири дијапазон разлога и узрока који доводе до настанка терористичких организација и извођења сурових терористичких акција. Тероризам је дaнас мисао, термин који се у потпуности “уплео“ у живот савременог човека изазивајићи низ промена у ланцу друштвених односа. То је запањујућа реалност, која разноврсношћу својих облика увек нуди неке нове опције и ствара нове проблеме и у научном одређењу.
Тероризам је појава савременог друштва, а посебно је до узражаја дошао и другој половини двадесетог века. Постоји реална опасност да се тај развој у виду броја терористичких група, њихових циљева, средстава и начина деловања убрза у двадесетпрвом веку. Тероризам угрожава најзначајније тековине модерног времена: демократију, слободу и људска права. Узроци и поводи настајања терористичких организација и извођења сурових терористичких акција су различити.
Појмовно, тероризам остаје апстракција, јер чак ни међународна заједница није успела да дефинише, а доста времена уназад релевантне међународне организације нису успевале да се усагласе о нормирању ове деструктивне појаве у правним изворима.
Тероризам је веома озбиљан и сложен друштвени феномен који захтева сложене друштвене анализе и што квалификованија научна објашњења. Многобројни аутори поушавају да открију узроке, облике и суштину тероризма, као и „профил“ свременог терористе, а да то не буде чисто дескрипција у виду дебата, разговора, изношења субјективних ставова. Тежи се достизање стручног, научног нивоа у одређивању проблема ових размера. Због тога је актуелност и адекватност ове тематике привукла пажњу не само медија и политичара, већ научних радника који се хватају у коштац са овим обликом политичке агресије. Из тога произилази да, гледано из различитих углова, постоји велики број контраверзних и опречених ставова и дефиниција изнетих по питању тероризма.
Све досадашње форме и облици испољавања тероризма имају вишедимензионални, тајни и разарајући карактер, посебно ако узмемо у обзир његове савремене методе, видове дјеловања, које у посљедње вријеме попримају озбиљне и политичке конотације. Особито што се носиоци тероризма данас користе најсавременијим техничко-технолошким средствима, при чему је присутна и наглашена професионализација, глобализација, сарадња између терористичких организација, с тежњом коришћења биолошких, хемијских, нуклеарних и других енергената за извођење дела тероризма. Највећи број теоретичара бави се тероризмом као актуелним збивањем и његовим последицама, а мало говори о узроцима и настанку тероризма, као и претњама које са собом носе терористичке групе и њихове активности, морају се озбиљно размотрити услови у којима се рађа и узгаја клица тероризма. Узроцима тероризма често се сматрају веома дубоке и озбиљне противречности које чине постојеће услове живота, као и неостварене амбиције неких друштвених група. Такви узроци могу бити део геополитичке, верске, етничке, класне, политичке природе. Са теоријског аспекта, веома значајно би било утврдити узроке тероризма који би имали општи значај. Ипак, овом питању се још увек приступа мање стематски, па ни резултати нису тако поуздани.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET