Utvrdjivanje uzroka pozara | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Utvrdjivanje uzroka pozara". Rad ima 23 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA ZA KRIMINALISTIKU I BEZBEDNOST
NIŠ
Kriminalistika
Utvrdjivanje uzroka pozara
Niš 05.2010.
Садржај:
1. Увод
2.Обезбеђење лица места, увиђај и разјашњавање случаја
3. Откривање учиниоца
4. Pojam, karakteristike i uzroci pozara
5. Вештачење на лицу места док пожар траје
6. Вештачење после гашења пожара
7. Вештачење пожара на отвореном простору
8. Вештачење пожара у затвореном простору
9. Вештачење пожара у транспортном средству
10. Начини изазивања пожара
10.1. Нехат и непажња
10.2. Електрична енергија
10.3. Дечије игре
10.4. Грађевински недостатци
10.5. Намерно изазвани пожари
10.6. Остали начини изазивања пожара
11. Утврђивање узрока који је изазвао пожар
11.1. Директан додир са пламеном или ужареном материјом
11.2. Електрична струја
11.3. Статички електрицитет
11.4. Природни узроци
11.5. Трење, притисак, удар
11.6. Самозапаљење
1.Увод
Откриће ватре је један од најважнијих изума човека. Кроз историју се ватра и користила и злоупотребљавала. Као веома деструктивна појава ватра се неретко и данас користи као начин извршења или прикривања кривичних дела. Најчешћи мотиви су: криминална намера као што је прикривање других криминалних дела (крађа, убиство); финансијска корист (од осигурања); нереди (вандализам, нереди младих); малициозна намера (нпр.освета); серија криминалних дела од стране пиромана; дело расне или религиозне мржње или из политичких разлога. Није свака ватра намерно постављена и многе се активирају од стране различитих случајних узрока. Ово укључује спонтано запаљење материјала, непажљиво одлагање запаљивих материјала, непажљиво коришћење свећа, разни проблеми са електричном енергијом и тако даље. У домаћем кривичном законодавству пожари и паљевине нису одређени као посебна кривична дела већ, ако су умишљено изазвани, као начин извршења или прикривања неких кривичних дела. Постоји више кривичних дела која се могу извршити паљевином и из Основног кривичног закона и из КЗ Cpбiјe. Основни кривични закон наводи кривична дела подривања војне и
одбрамбене моћи, тероризам, диверзију, саботажу, непрописан и непажљив однос према повереном оружју и непрописна предаја саобраћају експлозивног и запаљивог материјала. КЗ Републике
1
Србије дефинише: тешка крађа за време пожара, оштећења туђе
ствари, изазивање опште опасности, уклањање опасности, оштећења заштитних уређаја на раду, учествовање у скупини која изврши насиље. У пракси се изазивање пожара најчешће везује за кривична дела оштећења туђе ствари и изазивање опште опасности, прикривање кривичних дела (убиства: спаљивање леша или објекта у коме се налази), крађа, проневера и друга кривична дела привредног криминалитета (спаљивања документације или објеката у којима се налази роба и документација); пожар се може користити за прибављање противправне имовинске користи преваром осигуравајућих друштава итд.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET