Uloga policije Republike Srpske u sprečavanju terorizma | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uloga policije Republike Srpske u sprečavanju terorizma". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
УНИВЕРЗИТЕТ СИНЕРГИЈА
ФАКУЛТЕТ ЗА БЕЗБЈЕДНОСТ И ЗАШТИТУ
БАЊА ЛУКА
Семинарски рад из предмета:
ТЕРОРИЗАМ
ТЕМА: УЛОГА ПОЛИЦИЈЕ РС-А У СПРЕЧАВАЊУ ТЕРОРИЗМА
Ментор; Студент;
Бања Лука, децембар 2012 година
С А Д Р Ж А Ј :
1. УВОД 4
2. ПОЛИЦИЈСКИ ПРИСТУП У РС РЈЕШАВАЊА ПРОБЛЕМА ТЕРОРИЗМА 5
3. ПРЕГОВАРАЊЕ ПОЛИЦИЈЕ И ТЕРОРИЗАМ 6
4. СРПСКА ПОЛИЦИЈА У БОРБИ ПРОТИВ ТЕРОРИЗМА 10
5. ЗАКЉУЧАК 15
6. ЛИТЕРАТУРА 16
Овај рад представља покушај отварања питања улоге полиције у борби против тероризма. Полиција има велику и незамјењиву улогу о борби против савременог тероризма. Почеци полицијске вјештине највјероватније су се јавили у само свитање људске цивилизације приликом стварања првих организованих људских заједница. Иако су ратовање и употреба оружја најбитнија средства вођења вањске полиције кроз миленије, постанак држава је нужно водио до дипломатског комуницирања међу њима. Посљедично, извјесна дипломатска пракса може се идентифицирати у древној Кини, Индији, Асирији, Египту, Перзији итд. У античкој Грчкој, у којој се градови-државе непрестано боре око хегемоније, стварајући и развргавајући савезе те измјењујући изасланства, први пут је регулисан полицијски саобраћај. Најзначајнија тековина која је из тога проистекла је начело апсолутне неповредивости посланика. Касније, то начело преузима и Рим. Велике полицијске вјештине показао је Гај Јулије Цезар примјењујући методу која је касније уздигнута до аксиома сублимираног у латинској изреци divide et impera (подијели па владај).
Већ тада полиција се појављује као дискурс управљања међународним односима мирољубивим путем, већином путем преговора, иако је полиција углавном претходила ратовима. Несумњиво, већина полицијских активности захтијева екстензивну употребу знања. У том контексту, полиција се може описати као интелектуална активност заснована на непрестаном прибављању и процесирању информација, њиховој анализи и посљедичном доношењу одлука.
Кључне ријечи: полиција, тероризам, преговарање
1. УВОД
Савремена полиција представља комплексан скуп вјештина, институционалних и ванинституционалних међународних односа, који се, за разлику од традиционалне полиције, не ограничавају на формалне контакте између представника влада различитих држава. Данашња полиција је много више полиција која се одвија између представника грађанских друштава, неформалних институција, невладиних организација, интелектуалаца, аналитичара и истраживача, него полиција између два или више министарстава вањских послова, која се остварује преко полицијских представништава у односним државама. То, међутим, није једина карактеристика савремене полиције, иако и из ње саме произлазе многе друге карактеристике дипломатског комуницирања.
Неке друге карактеристике савремене полиције укључују све већи нагласак на мултилатералним односима у односу на билатералне односе, растућу улогу великих међународних организација за разлику од строго међудржавних преговора, као и све већи утицај процеса глобализације на формирање дневног реда за међународне преговоре. Управо из ових разлога, савремена полиција се назива „полицијом више колосијека“, у којој само у релативно малој мјери учествују традиционални актери, а све више, и на све више различитих нивоа, други, нови актери, са сопственим, новим методологијама, интересима, приступима и идејама.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET