Talasi - Cunami | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Talasi - Cunami". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet u Beogradu,
Fakultet bezbednosti,
Gospodara Vučića 50
Predmet: Etiologija ugrožavanja
Tema: Talasi- cunami
Dr. Vladimir Jakovljević
Beograd,2008
Sadržaj:
1. Uvod ............................................................................................................ 3
2. Cunami talasi ....................................................................................... 4
2.1. Cunami talasi vs. obični talasi ........................................................... 5
2.2. Ponašanje cunami talasa ................................................................... 6
2.3. nastanak cunami talasa ..................................................................... 7
3. Upozorenje i prevencija ............................................................... 9
3.1. kako se ponašati prije, za vrijeme i poslije cunamija ................. 11
4. Posljedice udara cunami talasa ............................................. 12
5. Udari cunamija u svijetu ............................................................ 13
6. Literatura ............................................................................................. 15
Uvod
Ljudsku egzistenciju neprekidno ugrožavaju brojne i raznovrsne opasnosti. Čovjek im se suprotstavljao i suprotstavlja im se danas u granicama svojih umnih i tehničkih mogućnosti. Pored toga što je čovjek u svom evolutivnom biološkom i sociokulturološkom usponu neke opasnosti, kao što su na primjer zarazne bolesti, uspio da redukuje a za neke pronađe efikazan način zaštite, on je sam doprineo pojavi novih opasnosti. Danas se sve te opasnosti koje ugrožavaju ljude, materijalna dobra i životnu sredinu sa sveukupnim njenim sadržajem mogu uslovno svrstati u prirodne(elementarne), tehničko-tehnološke i ratne nesreće.
Prirodne-elementarne nepogode spadaju u onu vrstu opasnosti koje su od pojave Homo habilisa ili Homo erektusa, zajedno sa zaraznim bolestima kao što su kuga , kolera i tifus, grubo ugrožavali opstanak ljudskog roda i bili ograničavajući faktor na putu konačne dominacije čovjeka u biosferi. Sa njima je čovjek vodio borbu, od njih se plašio i strepeo, jer su sile nepredvidljive, ćudljive prirode oslobađale iznenada, ogromnom neobuzdanom žestinom. Upravo stoga su drevni narodi svoja božanstva koja su ih nagrađivala ili nemilosrdno kažnjavala vidjeli u tom vremenu u neobjašnjivim prirodnm pojavama, kao što su zemljotres, munja, grom, vatra, vulkan, i to ne bez razloga. Naime, treba podsjetiti da su pred rušilačkom snagom zemljotresa nestajale i neke stare civilizacije. Tokom niza godina interakcije čovjeka sa prirodom, glavni cilj čovjeka bio je da zagospodari nad njom sa željom maksimalnog iskorišćenja njenih mogućnosti. Međutim, što se više čini da je ostvarena pobjeda nad prirodom, to je poraz veči. Danas se na žalost s pravom može reći da je čovjek glavni krivac za pojavu mnogih prirodnih stihija. Njegovo neadekvatno ponašanje, a prije svega krčenje šuma, nekontrolisana eksploatacija rudnih bogatstava, urbanizacija, gradnja puteva i akumulacija predstavlja uzrok mnogim potencijalnim nesrećama.
Elementarna nepogoda je polimorfna pojava. dvije iste elementarne nepogode, istog porijekla i inteziteta najčešće stvaraju dvije različite situacije u pogledu sveukupno izazvanih posljedica. takođe se javljaju i u ograničenim zonama, pa tako nastaje fenomen koji se označava kao paralelizam.
Prirodne opasnosti bi se mogle podijeliti na: seizmološke( zemljotresi i klizišta), atmosferske-metereološke nepogode, biosferske nepogode i hidrosferske nepogode.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET