Suzbijanje organizovanog kriminala | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Suzbijanje organizovanog kriminala". Rad ima 24 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Садржај
1. Увод 2
2. Појам, облици и карактеристике организованог криминалитета 3
Појам организованог криминалитета 3
Облици организованог криминалитета 5
Криминалитет белог оковратника 6
Карактеристике организованог криминалитета 8
3. Службе безбедности за борбу против организованог криминала 11
Појам служби 11
Службе безбедности у нашој земљи 11
Место и улога Министарства унутрашњих послова - Служба за сузбијање организованог криминала 13
Место и улога Безбедносно-информативне агенције 17
Место и улога Тужилаштва за организовани криминал 19
Место и улога Војно-безбедносне агенције 21
4. Закључак 23
5. Литература 24
УВОД
У временима која су прошла показало се да одбрамбени систем наше државе није увек био кадар да одговори на све задатке који су пред њега постављани, и то је, нажалост, неоспорна чињеница. Како су претње по нашу безбедност биле све сложеније и обимније, тако се и наш безбедносни систем трансформисао и прилагођавао новонасталој ситуацији.
У XXI веку, линија која одваја војне и невојне претње једној сувереној држави је постала тања него икада, а изгледи су да ће се та тенденција и наставити. Конвенционални начин вођења рата је и даље присутан као легитимно средство једне државе у спровођењу политичких намера, али он има своје мане. То је, пре свега цена, па демографски губици, затим сопствено јавно мњење, а ту је и став међународне заједнице... Из наведеног закључујем да за овај начин вођења рата последице могу бити дуготрајне и разорне. Зато се изналазе разни други начини да се своје идеје, жеље, тежње спроведу у дело, а да заправо не изгледају као такве (,,Милосрдни анђео’’).
О томе шта је то истина и где је правда, нажалост, били смо сведоци крајем деведесетих година XX века. Према нашој држави примењено је све што је могуће у лепези специјалног рата. Иако је и дошло до ратног стања, тај рат, био је само последња мера које су се на нама испробавале.
Уколико желимо нешто да научимо из својих грешака, како поколења која долазе не би понављала већ почињене грешке, потребно је да се начини деловања тадашњих противника сагледају у потпуности, да се сва сложеност разложи на појединости и, што је најбитније, схвати. Писац Марк Зипзауер и својој књизи ,,The CIA’s Greatest Hits’’ наводи 42 највећа успеха ове агенције, односно начине њиховог остваривања. Као последњи од њих обрадио је успех под називом ,,Југославија’’ а односи се на улогу ЦИА у разбијању комунистичке Југославије.
Један од најбитнијих безбедносних проблема са којима се данас сусрећемо је организовани криминал. У новијој историји, не постоји земља, не постоји ни тачка на кугли земаљској која је отпорна на организовани криминал. Организовани криминал је већ дуго времена глобални светски проблем. Осим тога што је тешко супротстављати му се, организовани криминал има још једну велику предност. Постоји оправдана сумња да у делатностима које спроводи на територији једне земље , осим корумпираних државних службеника, помажу и стране обавештајне службе како би лакше дошле до неких података, докумената и контаката. Овакав став појединих безбедносних служби доводи до тога да се у другим земљама посредно утиче на одређене одлуке и ставове на вишим нивоима важности, а и превентивно се делује на настанак и развој криминала у сопственој земљи. Србија је једна од земаља које не делују довољно превентивно.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET