Sredstva prinude | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sredstva prinude". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Криминалистичко-полицијска академија, Београд
СЕМИНАРСКИ РАД ИЗ ПРЕДМЕТА
ТЕХНИЧКА СРЕДСТВА ПОЛИЦИЈЕ
Тема
Средства принуде
Предметни наставник Студент
број индекса 34/10
ШКОЛСКА 2010/2011. ГОДИНА
S A D R Z A J
U V O D…………………………………………………………………………….3
UPOTREBA SREDSTAVA PRINUDE………………………………………...…4
PRINCIPI UPOTREBE SREDSTAVA PRINUDE..................................................5
FIZICKA SNAGA………………………………………………………………….6
SLUZBENA PALICA……………………………………………………………...6
SREDSTVA ZA VEZIVANJE……………………………………………………..7
SPECIJALNA VOZILA……………………………………………………………8
POSEBNO DRESIRANI PSI………………………………………………………9
SREDSTVA ZA ZAPRECAVANJE………………………………………………11
HEMNIJSKA SREDSTVA………………………………………………………..12
VATRENO ORUZJE……………………………………………………………...12
IZVESTAVANJE O UPOTREBI SREDSTAVA PRINUDE…………………….14
ZAKLJUCAK……………………………………………………………………..16
LITERATURA…………………………………………………………………….17
U V O D
Zakonom o unutrasnjim poslovima Republike Srbije, predvidja se pravo ovlascenog sluzbenog lica na upotrebu sredstava prinude, izmedju ostalog, radi odbijanja napada od sebe, u predvidjenim uslovima i na nacin utvrdjen ovim zakonom i Pravilnikom o uslovima i nacinu upotrebe sredstava prinude
Primena prinude u odnosu na pravno potcinjenog gradjanina najneposredniji je izraz drzavne vlasti, i istovremeno najostriji oblik zadiranja u prava gradjana. Ona je izraz drzavnog monopola vlasti, ali je i kao takva samo nuzno zlo. Po pravilu, samo drzava ima pravo da prieni prinudu, a izuzetno to moze i gradjanin u zakonom predvidjenoj situaciji, ali se u oba slucaja prinude pretpostavlja suprotna volja onog ko vrsi i onog nad kojim se vrsi prinuda.
Za objasnjenje osobenosti policijske prinude znacajna je razlika izmedju prinude koja pretpostavlja prethodno donosenje upravnog akta i neposredne prinude bez prethodnog upravnog akta. Neophodno je istaci da je neposredna prinuda najostrije sredstvo, a njeno vrsenje karakteristika po kojoj se policija izdvaja u odnosu na sve druge organe. U pitanju su naredjenja (nalozi, naredbe) koja se trenutrno izvrsavaju, tj.hitno i bez prethodnog upravnog akta. Razume se, policija za takvu prinudu mora biti ovlascena zakonom, tj.delovati u okviru svojih nadleznosti. Pretpostavka za to je neophodnost neposredne prinude za bezbednosnu zastitu ljudi i imovine od ugrozavanja i povredjivanja, tj.ostvarivanje bezbednosti.
UPOTREBA SREDSTAVA PRINUDE
Opste karakteristike
U nasem pravnom poretku mozemmo razlikovati mere prinude i sredstva prinude. Popravilu, i mere se neposredno primenjuju i sredstva se neposredno upotrebljavaju. Stoga bi se i moglo zakljuciti da je neposredna prinuda dejstvo na lica ili predmete putem primene mera prinude i upotrebe sredstava prinude. Iako dejstvo moze biti usmereno i na predmete, ovlascenje je uvek usmereno na lica, bilo neposredno, bilo posredno, tj.preko predmeta na koje se neposrednomm prinudom deluje. Bitno je istaci, ako princip, da je neposredna prinuda (i mere i sredstva) iskljucena kod pribavljanja iskaza ili za dobijanje informacija.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET