Sigurnosna kultura u saobraćaju | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sigurnosna kultura u saobraćaju". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U SARAJEVU
FAKULTET ZA KRIMINALISTIKU, KRIMINOLOGIJU I SIGURNOSNE STUDIJE
SARAJEVO
SEMINARSKI RAD
TEMA: SIGURNOSNA KULTURA U SAOBRAĆAJU
Doc. dr. Jasmin Ahić Vedran Gabrić
Emir Velić
Vedad Kaniža
Sarajevo, novembar 2010. godine.
UVOD
Ceste i ulice nas povezuju sa kućom, školom, radnim mjestom, igralištem, kinom, s prijateljima u gradu i van grada. Na ulicama se kreću pješaci, biciklisti, putnici i voza či u privatnim automobilima, autobusima i tramvajima. Svi smo učesnici u saobraćaju. Učesnika u saobraćaju ima danas toliko da jedva prolaze jedni pored drugih, pone kad se i guraju, pa i ljute jedni na druge. Uvijek u takvoj žurbi brzina kretanja može biti uzrok opasnosti koja ugrožava ljudske živote. Nije od uvijek bilo tako. Za kratko su vrijeme brojna nemotorna i motorna vozila osvojila svijet. Zamjenila su mnoge životinje koje se nosile ili vukle teret ili kola u kojima su se vozili ljudi. Danas bi bilo nezamislivo živjeti bez privatnih automobila, bicikala, motora , autobusa i drugih prijevoznih sredstava. Kako je god čovjek uspio pripitomiti životinju da mu bude radno i prijevozno sredstvo, tako se vrlo brzo i sam prilagodio automobilima koje koristi na ulicama i cestama u kretanju i mirovanju.
Cestama i ulicama teč e ž ivot. Taj ž ivot se ne smije prepustiti slučaju zbog opasnosti koje u sebi kriju automobili i mnogi drugi sudionici u saobraćaju. Zato se čovjek pobrinuo da odredi saobraćajna i sigurnosna pravila kretanja, kako za pješake tako i za vozače svih vrsta vozila. Pravilima je određeno kako se smiju kretati pješaci i vozila, a saobraćajni znakovi, uočavajući njihove raznobojne simbole s mnogim informacijama, porukama i upozorenjima pomažu svim sudionicima saobraćaja u boljem snalaženju. Potrebno je naučiti saobraćajna i sigurnosna pravila i upoznati saobraćajne znakove kako bi se u saobraćaju kako pješaci tako i vozači ponašali kulturno zbog lične sigurnosti i sigurnosti svih sudionika u saobraćaju.
ŠTA PREDSTAVLJA DRUMSKI SAOBRAĆAJ
Drumski saobraćaj jedno je od bitnih obilježja savremene civilizacije. Sve dobrobiti ovog fenomena, nažalost, i nadalje plaćamo visokom cijenom nepotrebnog ljudskog stradanja. Drumski saobraćaj predstavlja dio sveobuhvatnog saobraćajnog sistema koji je značajan faktor društvenih zbivanja, jer je nerazdvojiv pratilac razvoja savremenog društva i danas predstavlja najzastupljeniji vid masovnog i individualnog transporta zahvaljujući prednostima koje ima u odnosu na ostale vidove saobraćaja. Saobraćaj ne predstavlja problem sam za sebe, već se taj problem javlja u pojavama, odnosima i aktivnostima ljudskog društva. Porast broja motornih vozila i relativno mali obim porasta savremene cestovne mreže, kao i činjenica da u saobraćajnim nezgodama danas u svijetu smrtno strada daleko više ljudi nego iz bilo kojeg drugog razloga (požari, poplave, zemljotresi itd.) istakli su u prvi plan problem sigurnosti saobraćaja. Prema stepenu društvene opasnosti i posljedicama, nesigurnost u saobraćaju bi se mogla izjednačiti s kriminalitetom. Iako su gubici zbog kriminaliteta brojčano veći, a zbog namjernog djelovanja potencijalno opasniji, nesigurnost cestovnog saobraćaja to nadmašuje u nenadoknadivim i nepopravljivim gubicima. U današnjim uvjetima korištenja tehnike u saobraćaju, antisocijalno ponašanje, nepažnja, nedoraslost, kao i djelovanje mnogih objektivnih faktora mogu opasnost pretvarati u saobraćajnu nezgodu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET