Savremene bezbjednosne dileme na početku 21 | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Savremene bezbjednosne dileme na početku 21. vijeka". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET SINERGIJA
FAKULTET ZA BEZBJEDNOST I ZAŠTITU
BANJA LUKA
TEMA: Savremene bezbjednosne dileme na početku 21. vijeka
(Seminarski rad iz predmeta: Sistem bezbjednosti EU)
Mr Žarko Ćulibrk
Banja Luka, novembar 2010.
Sadržaj:
1. Uvod 3
2. Istorijski osvrt od hladnog rata 4
2. 1. Pad Berlinskog zida 6
2. 2. Raspad SSSR-a 7
2. 3. Raspad SFRJ 8
3. NATO 9
3. 1. Partnerstvo za mir 10
4. ODKB 11
5. Trenutne bezbjednosne dileme 12
5. 1. Gruzijsko-osetinski sukob 12
5. 2. Čečenija 13
5. 3. Ukrajina 15
5. 4. Iran 15
6. Zaključak 17
7. Literatura 18
Uvod
Pojam bezbjednosti datira prije nastanka države. U najranijim oblicima organizovanja društva bila je jasno definisana obaveza gospodara da podređenima obezbijedi zadovoljavanje određenih potreba kao i potrebnu bezbjednost. Riječ bezbjednost je višeznačna i njome se imenuju i označavaju razni elementi i odnosi.
Postoji veliki broj definicija bezbjednosti. Najčešće se koriste dva termina: sigurnost i bezbjednost. Riječ sigurnost potiče od latinske riječi securitas, što znači sigurnost, odsustvo opasnosti i izvesnosti, samopouzdanje i slično. Termini sigurnost i bezbjednost imaju gotovo isto značenje. Bezbjednost se izvodi iz riječi bezbjedno što u suštini predstavlja bezopasnost, obezbjeđenje sa najvećim pouzdanjem, čvrsto, odlučno bez kolebanja, a na drugoj strani pojam sigurnost implicira stanje, odnosno onoga koji je siguran.
Iz pojma bezbjednosti se može zaključiti da su postojale mnoge bezbjednosne dileme i da još uvijek postoje. Dileme 21. vijeka možemo podijeliti na više grupa u zavisnosti o teritoriji na koju gledamo: globalne dileme, evro-azijske dileme, evropske dileme, balkanske dileme i mnoge druge.
Istorijski osvrt od hladnog rata
Hladni rat je bio politički sukob između zapadnih sila predvođenih SAD-om i istočnih sila predvođenih SSSR-om koji se vodio od 1945. do 1991. godine. Mnoge države se nisu željele pridružiti nijednom bloku, zato su one, predvođene Egiptom, Indijom i Jugoslavijom, 1961. godine utemeljile pokret nesvrstanih. Hladni rat je vođen, tada, svim mogućim sredstvima, ali globalno nikada nije prerastao u masivni oružani sukob svjetskih razmjera. Hladni rat je primarno obilježen ekonomskim, političkim i propagandnim "sukobima" između Zapada i Istoka, s ciljem suzbijanja uticaja neprijateljskog bloka. Glavno obilježje rata je utrka u naoružanju, no donio je i znatne napretke na području kulture, sporta, nauke i tehnologije, od kojih je najznačajnija svemirska trka čiji je rezultat bio odlazak čovjeka u svemir.
Godine 1949. osnovan je Sjeveroatlantski savez – NATO i osnovni zadatak bio je da spriječi prodor Sovjetskog Saveza u zapadnu Evropu. Iste godine Sovjetski Savez je objavio da posjeduje atomsku bombu, a u Kini su na vlast došli komunisti. Poslije Staljinove smrti malo je popustila napetost u međunarodnim odnosima, ali su ipak 1955. godine SSSR i zemlje istočne Evrope stvorili Varšavski pakt. Godina 1953. u političkom vodstvu na obe strane promijenila je dinamiku Hladnog rata. U SAD, u januaru 1953. za predsjednika je oložio zakletvu Dvaj Ajzenhauer. Tokom zadnjih 18 mjeseci Trumanove administracije američki budžet za odbranu povećao se četiri puta. Ajzenhauer se odlučio na smanjivanje troškova za vojsku tako što je prijetio američkom nuklearnom superiornošću nastavljajući efektivno voditi SAD kroz Hladni rat. Dana 5. 3. 1953. Josif Staljin umro je od posljedica srčanog udara, a naslijedio ga je Georgij Malenkov. Staljinistički nastrojen Malenkov na vlasti je izdržao samo 6 mjeseci, kada ga je naslijedio Nikita Sergejevič Hruščov. S dolaskom Hruščova na vlast u SSSR-u je započeo proces destaljnizacije i javnog osuđivanja Staljinove vladavine.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET