Sajber špijunaža | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sajber špijunaža". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


1. УВОД
Глобалне рачунарске мреже створиле су могућности за нове облике криминала. Појављује се посебан, суфистициран, продоран, технички поткован, бескрупулозан, опседнут, понекад осветољубив појединац коме је тешко супротставити се а још теже зауставити га. Он све чешће не жели да буде сам већ му је потребно друштво, као што му је неопходна и “публика”. Лакоћа “вршљања” сајбер простором даје му осећај моћи и неухватљивости. Ови осећај нису без разлога, јер ставрно га је изузетно тешко открити у моменту чињења дела, што, углавном, представља и “прави” тренутак за његово идентификовање и хватање. С друге стране, Интернет који је толико рањив и несигуран због огромног броја корисника (рачуна се да је у току 2004. године број корисника Интернета нарастао на (на дан 25. март 2005. године број корисника Интернета био је 888,681,131, односно 13.9% укупне светске популације), отворености и нерегулисаности је и идеално скровиште криминалаца различитог типа.
У таквом окружењу и са таквим појединцима све се чешће покушавају изборити не само многа национална права, међународне организације и асоцијације, већ се укључује и “приватни сектор” и корисници не би ли се ублажиле негативне последице и смањили губици који настају због неоматаних криминалних активности. Тако на пример, финансијски цyбер криминал је Аустралију у 2003. години коштао преко 3,5 милиона долара, а вируси, црви и тројанци преко 2 милиона . Следеће године финансијски цyбер криминал пада на 2 милиона долара, али су зато гувици од вируса нарасли на преко 7 милиона. Ни Британци нису прошли боље, њима је у 2003. години финансијски цyбер криминал однео преко 120 милиона фунти, а вируси 27,8 милиона . Приватници и корисници постају нарочито значајна група у стварању услова за заштиту приватних компјутерских мрежа и њихове повезаности са јавним, глобалним. Развој сигурне Интернет инфраструктуре не може се замислити без заједничких активности сваког од ових актера , тим више што цyбер криминал постаје глобални проблем. А шта је он, у ствари?
2. CАЈБEР КРИМИНАЛ - ПОЈАМ И ОБЛИЦИ
Требало је да прође низ година од појаве првих облика компјутерског криминала до његовог дефинисања и таман су настале неке сводне дефиниције када се појављује нови феномен – сајбер криминал. Тако покушавајући да се протумаче размере овог криминала и његове опасности у документу Криминал везан за компјутерске мреже (Криме релатед то компјутер нетворкс) са Десетог конгреса Уједињених Нација посвећеног Превенцији од криминала и третману починиоца од априла 2000. године Радна група експерата под овим криминалом подразумева “криминал који се односи на било који облик криминала који се може извршавати са компјутерским системима и мрежама, у компјутерским системима и мрежама или против компјутерских система и мрежа”. То је, у суштини, криминал који се одвија у електронском окружењу. Ако се под компјутерским системом подразумева “сваки уређај или група међусобно повезаних уређаја којима се врши аутоматска обрада података (или било којих других функција)” како је то дефинисано у Конвенцији о сајбер криминалу (Цонвентион он Цyбецриме) Савета Европе онда је јасно да без њих и компјутерских мрежа нема овог криминала. Он је комплексан и чак га сматрају кишобран-термином који покрива разноврсне криминалне активности укључујући нападе на компјутерске податке и системе, нападе везане за рачунаре, садржаје или интелектуалну својину. При томе се компјутерске мреже односно информационо комуникациона технологија појављује у вишеструкој “улози” , односно као:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET