Protivteroristička operacija u Čečeniji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Protivteroristička operacija u Čečeniji". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

КРИМИНАЛИСТИЧКО-ПОЛИЦИЈСКА АКАДЕМИЈА
ЗЕМУН
С Е М И Н А Р С К И Р А Д
из
ТАКТИКЕ ПОЛИЦИЈСКИХ ЈЕДИНИЦА ПОСЕБНЕ НАМЕНЕ
Тема: Противтерористичка операција у Чеченији
ПРЕДАВАЧ
СТУДЕНТ:
ЗЕМУН, децембар, 2010. С А Д Р Ж А Ј :
Увод
Тероризам је реалност савременог живота. Прибегавање терору и претњама терористичким акцијама, да би се утицало на понашање појединца или група, није производ нашег времена. Још у првобитној заједници могу се пронаћи примери терора и претњи. Ипак, може се рећи да ескалација тероризма у савременом облику почиње крајем 60-их и почетком 70-их година прошлог века. У том периоду долази до експанзије „исказивања политичког мишљења“ које се манифестује кроз активност терористичких група. Данас се све већи број терористичких акција изводи да би се, преко моћних средстава јавног информисања, милиони људи упознали са терористичким актом и тако скренула пажња на захтеве појединца, група или покрета. Тероризам данас примењују и различите невладине групе које делују унутар сопствене земље или у другим земљама. У вођењу политике известан број земаља све више прибегава терористичким акцијама, па се јавља и тзв. државни тероризам. Тероризам је, према општем уверењу, оружје којем прибегавају слабији, али он је и тактички потез који може да предузме свака земља. Тероризам је и политичи избор који не изискује велика средства.
Све то указује да постоји опасност од пораста терористичких акција. С тим у вези, упоредо са порастом тероризма (терористичких акција) треба развити успешан систем одбране од тероризма, такозвани противтероризам, тј. јачати и осавременити снаге и средства за борбу против тероризма.
Појмовно одређење тероризма и противтерористичких дејства
Тероризам је срачунато прибегавање насиљу или претња насиљем да би се постигли циљеви политичке, верске или идеолошке природе. Да би се што прецизније одредио појам тероризма ваља навести и следећу дефиницију: „Тероризам је метод смишљене и систематске употребе акта насиља ради сејања страха према људима од државних органа или организованих скупина, да би се остварили одређени политички циљеви. Облик је субверзивних дејства и специјалног рата.“
У корену речи „тероризам“ је терор-латинска реч, која означава ужас, задавање страха или његово изазивање или, у пренесеном смислу – ширење страха применом насилних метода. Реч је о појави која има дугу историју. У историји људског друштва, насиље је било краћи и бржи пут од ненасиља, па су се њиме користили појединци, групе и државе не зато што је оно неизбежно, него због тога што је ефикасно. Терор је главно оружје којем прибегавају терористи, без обзира на своју филозофију (идеологију). Терориста је у стању вештима акцијама да омете привреду земље, представи владу земље као неспособну, уклони опозиционе лидере, а унутар друштва може да створи неспокојство и несигурност. Савремен и терористи су добро обучени и опремљени, на све спремни, финансијски обезбеђени, домишљати и сналажљиви. Неки од циљева терориста јесу: упознавање јавности са циљевима терористичке организације, покушај да се изнуди промена одређене политике или неке одлуке, да се укаже на неспособност владе, демоларисање снага безбедности, приморавање владе на предузимање пренагљених акција, застрашивање одређене групе, материјална корист.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET