Prostitucija kao oblik maloljetnicke delikvencije | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Prostitucija kao oblik maloljetnicke delikvencije". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
NAUČNI ČL ANAKSINERGIJA
UNIVERZITET SINERGIJA
FAKULTET ZA BEZBJEDNOST I ZAŠTITU
BANJA LUKA
SEMINARSKI RAD
IZ PREDMETA: MALOLJTENIČKA DELINKVENCIJA
TEMA: PROSTITUCIJA KAO JEDAN OD OBLIKA MALOLJETNIČKE DELINKVENCIJE
Sadržaj
Uvod
Pojam maloljetničke delinkvencije
Maloljetnička delinkvencija sociološko-kriminološki se izdvaja kao posebna kategorija u okviru opšteg kriminaliteta zbog specifičnosti vezanih za biološke, psiho-socijalne, kriminalno-političke i posebno mjesto koje maloletna lica imaju u pravnom sistemu. Društveno negativno ponašanje maloljetnih lica razmatra se kao najteži socijalni problem kako na nacionalnom tako i na međunarodnom planu. Edvin Šur interakcionista, jedan od najradikalinijih kriminologa na temu mladi i kriminalitet, smatra da se problemi kriminaliteta mladih pogoršavaju intervencijom krivično-pravnog sistema.
Pod maloljetničkom delinkvencijom podrazumjeva se veliki broj različitih ponašanja maloljetnika – od neprilagođenog do kriminalnog. U upotrebi su različiti nazivi koji označavanju ove pojave, kao na primjer: prestupništvo maloljetnika, vaspitna zapuštenost, društvena neprilagođenost, asocijalnost, moralna posrnulost, antisocijalnost, huliganstvo i sl. Dva shvatanja maloljetničke delinkvencije su najrasprostranjenija:
šire, ekstenzivno shvatanje, koje se označava kao sociološko-kriminološko određivanje pojma maloljetničke delinkvencije, i
uže shvatanje.
Šire shvatanje, maloljetničke delinkvencije podrazumijeva sve oblike devijantnog ponašanja, od preddelinkventnih ponašanja do onih inkriminisanih u zakonu, koje se naziva prestupništvo mladih. Pod prestupništvom mladih podrazumjeva se: društvno neprihvatljivo (protiv-društveno) ponašanje, i mnogi drugi postupci i ponašanja koji po svom karakteru zahtjevaju primjenu vaspitnih i drugih socijalnih mjera i akcija (besposličenje, bježanje od kuće, bježanje iz škole, skitnja, i druge vidove ponašanja koje društvo kao cjelina ne odobrava).
Uže shvatanje obuhvata sva ona ponašanja maloljetnika koja su, kao i za punoljetna lica, inkriminisana u krivičnom zakonu kao krivična djela. Ono takođe pored kršenja krivičnopravnih normi, obuhvata ponašanja koja su u suprotnosti sa drugim zakonskim propisima u društvu: povrede administrativnopravnih propisa ili na prekršaje (skitnja, prosjačenje, tapkarenje, upravljanje motornim vozilom bez saobraćajne dozvole, prostitucija, kockanje i sl.), ove radnje se u kriminologiji definišu kao preddelinkventna stanja. Preddelinkventna ponašanja, se ne mogu tretirati kao kriminalitet, nego bi trebalo da služe kao alarm za preduzimanje preventivnih mjera i akcija.
Starosne granice maloljetstva
Da bi smo razlikovali ovu kategoriju delinkvenata od punoljetnih lica u pogledu utvrđivanja krivične odgovornosti i izricanja određenih krivičnih sankcija potrebno je utvrditi starosne granice. Kroz istoriju se mijenjala starosna granica, bilo da se govori samo o gornjoj ili i o donjoj granici. O tome se vodilo računa još u Rimskom pravu, u doba Justinijana maloljetnike su djelili na: infentes (dete do 7 godina starosti), infentiae proximus (od 7 do 10,5 godina za muškarce odnosno 9,5 za devojčice).
Najčešći kriterijum koji se danas koristi je kalendarski uzrast koji se manifestuje u broju dostignutih godina, kao i dostignuti biopsihološki razvoj i socijalna zrelost.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET