Privatne bezbednosne kompanije u Srbiji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Privatne bezbednosne kompanije u Srbiji". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Универзитет у Београду
ФАКУЛТЕТ БЕЗБЕДНОСТИ
Семинарски рад:
Приватне безбедносне компаније у Србији
Предмет: Системи безбедности
Садржај:
Увод......................................................................................................3
Порекло приватног сектора безбедности у Србији.........................4
Класификација приватног сектора безбедности..............................5
Обим и профил приватног сектора безбедности у Србији.............5
Актери у ланцу пословања и њихови интереси...............................6
Клијенти...............................................................................................8
Запослени.............................................................................................9
Трансфер људи из државног у приватни сектор.............................10
Полиција и приватни сектор безбедности.......................................10
Страни капитал и стране фирме.......................................................11
Контрола и надзор приватног сектора безбедности у Србији.......12
Закључак.............................................................................................13
Литература..........................................................................................14
Увод
Живимо у времену новог преобликовања света који се одвија у динамичној смени епоха коју неки називају тзв. светском револуцијом западнизације. То је епоха у којој се на глобалном нивоу проблеми безбедности мање решавају, а више превазилазе генерисањем других проблема. Осим корупције и тероризма, као заједничких проблема свих нивоа, ово раздобље дефинишу многе промене чије је заједничко исходиште у противречностима нових процеса. У њима приватна безбедност постаје маргинализована на рачун потреба све моћнијих богатих кругова на различитим просторним нивоима.
Приватна безбедност представља важан сегмент за остваривање људских потреба и корпоративних интереса у размерама зајамчених права и стања националне безбедности. Недостатак доктрине националне безбедности у Србији, закона и пратећих механизама, маргинализовао је стварност потреба и интереса, остављајући простор за успон процеса сложене природе сиве зоне, од економије па до безбедности. У свему томе, велики број приватних компанија, које пружају услуге безбедности, има своје место.
Нагли пораст броја и значаја приватних компанија које пружају услуге безбедности представља глобални феномен краја 20. и почетка 21. века. После готово четири стотине година, држава и њене институције нису више једини субјекти који се старају о унутрашњој и спољној безбедности својих грађана. Константна ерозија државног монопола над свим формама организованог насиља узрокована је, између осталог, немогућношћу државе да на традиционалан начин ефикасно одговори на савремене изазове, ризике и претње настале окончањем Хладног рата.
На то упућује и тренд да државе, међународне и невладине организације, све више указују поверење приватном сектору и препуштају му да се стара о њиховој безбедности. Према подацима Конфедерације европских безбедносних компанија, у 23 земље чланице Конфедерације послује преко 28 хиљада приватних безбедносних компанија, које запошљавају преко 1.200.000 људи. Ове компаније пружају широк списак услуга, а обезбеђују чак и нуклеарне електране (у Немачкој и Румунији), војна постројења (Аустрија и Немачка), аеродроме (Аустрија,Холандија,Немачка...), луке (Бугарска и Холандија), па чак и парламенте (Румунија и Бугарска).
Мало је држава у свету у којима се не одвија процес приватизације сектора безбедности, па тако и земље у Југоисточној Европи, а међу њима и Србија, прате овај глобални „тренд“. Заправо, у овом региону одвијао се (и даље се одвија) један од најинтензивнијих процеса приватизације сектора безбедности у свету.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET