Primanje i davanje mita | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Primanje i davanje mita". Rad ima 30 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

U V O D
Možemo se na početku zapitati da li je “korupcija” samo jedan od novih izrazakoji se često koriste, a o čijem se značenju malo zna ili gde se pod istim pojmompodrazumevajurazličite stvari (kao tranzicija, transparentnost, konfliktinteresa)? Korupcija nije kao pojam ušla u srpski jezik tako skoro kao navedenipojmovi, ali je činjenica da su se u prošlosti drugi izrazi koji označavajukoruptivne pojave daleko češće koristili. Može se dakle reći da je sadašnjaučestalost korišćenja izraza novijeg datuma (poslednjih deceniju – dve).
S obzirom na to da je „korupcija“ reč koja je u srpski došla iz stranih jezikavalja za početak istražiti originalno značenje te reči, kao i značenja koja jepoprimila u srpskom jeziku. Za ovu drugu stvar, poslužiće nam relevantnaodrednica iz Vujaklijinog leksikona stranih reči i izraza (lat. corruptio) što znači: pokvarenost, kvarnost, izopačenost, razvrat; potkupljivanje,podmićivanje, potkupljenje, podmićenje; kvarenje, ukvarivanje, truljenje,raspadanje;krivotvorenje (spisa, mere, tega i sl.).
Kao što vidimo, osim najčešćeg značenja koje pojam „korupcija“ ima u srpskomjeziku („podmićivanje“), ova reč označava pokvarenost i kvarenje uopšte kaoproces. Nije stoga čudnošto se u raznim antikorupcijskim kampanjamakoristila ova asocijacija, kako bi se ukazalo na štetnost korupcije.
Krivično delo primanje mita po svojoj pravnoj prirodi spada u prava i opšta krivična dela protiv dela službene dužnosti, jer ima sva obeležja službenog krivičnog dela i u njemu se iscrpljuje, jer ne sadrži biće ni jednog drugog krivičnog dela. Poljavljuje se samo u vezi sa vršenjem službene ili radne dužnosti i može da ga izvrši svako službeno, odnosno odgovorno lice u vršenju svake službene, odnosno radne dužnosti.
Subjekti ovog krivičnog dela, mogu biti službena i odgovorna lica. Pasivno podmićivanje je zahtevanje ili primanje poklona ili kakve druge koristi i obećanja od strane službenog ili odgovornog lica da izvrši ili ne izvrši neku službenu radnju.
Radnja ovog krivičnog dela sastoji se u zahtevanju poklona ili kakve druge koristi i u primanju obećanja poklona ili kakve druge koristi. Po gledištu koje u teoriji krivičnog prava preovladjuje, objekat krivičnog dela je nenaplativost službe.
Korupcija označava zloupotrebu službenog položaja radi ostvarivanjalične koristi. Korupcija izaziva krupne i negativneposl edice u društvu i stvara sistem u kojem su privilegovanioni sa “dubljim dž epom” ili dobrim vezama. Mada su premazakonu svi građani jednaki, prisustvo korupcije to pravo suštinskinegira. Jedan od pravnih pokazatelja korupcije udruštvuje visok nivo nepovjerenja građana u državnu upravu što možedovesti do destabilizacije društva.
protiv nje znači borbu “na svim frontovima”. Praksa je pokazalada se korupciji najboljesuprotstavljaju zemlje koje su,pored usvajanja odgovarajućih zakona, uključile i pripadnikecivilnog društva u borbu protiv te pojave.Najbolji mehanizam za borbu protiv korupcije je jačanjesistema javne uprave, kroz donošenje zakona i procedura.
I pored toga što se javnim dobrom u cilju sticanja privatne dobiti trguje na svim nivoima,a koruptivni mehanizmi su duboko inkorporirani u sistem funkcionisanja lo kalnih vlasti, lokalni segment antikorupcijske akcije je odstrane donosilaca političkih odluka gotovo u potpunostiizostavljen i zaboravljen. Osim sporadičnih pominjanja upojedinim strateškim dokumentima, bez ikakve razrade ioperacionalizacije u neophodnim pratećim aktima, lokalnaantikorupcijska akcija nije deo agende lokalnih političkihelita.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET