Pojam, podjela i značaj indicija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam, podjela i značaj indicija". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UniverzitetSinergijaBijeljina
Fakultetzabezbjednostizaštitu
Banja Luka
Seminarski rad i z predmeta: Kriminalistika
Tema : Pojam , podjela i značaj indicija
Banja Luka, decembar 2011.godine
Sadržaj
Uvod…………………………………………………………..…………3
1. Pojam i podjela kriminalistike 4
2. Pojam, podjela i dokazni značaj indicija 6
3. Indicijalni metod i planiranje operativnog rada na isnovu indicija i verzija 7
4. Zlatna pitanja kriminalistike 9
5. Zaključak 12
6. Literatura 13
Uvod
Kriminalistika se mo že definisati na razne načine, u zavisnosti od toga da li se posmatra sa pravnog, političkog, sociološkog ili nekog drugog stanovišta. Zakonska ili pravna definicija polazi od pozitivnog materijalnog zakonodavstva i po njoj su prestupnici lica koja krše norme krivičnog zakona, dok sociološka definicija kriminalna ponašanja posmatra kao rezultat društvenog života uopšte. Određivanje sadržaja pojma kriminalitet određuje isključivo kao pravni pojam, pri čemu treba imati u vidu i činjenice da pojedine inkriminacije važe i primjenjuju se na određenom prostoru i u određenom vremenskom periodu, budući da podliježu odgovarajućim društvenim promjenama. Takođe, pojam kriminaliteta određen po osnovu sociološke teorije nije sveobuhvatan i kao takav nije dovoljan, mada tako određen pojam je sadržajno širi u odnosu na pravnu definiciju.
Pri određivanju pojma kriminaliteta bitno je odrediti njegov društveni karakter, njegovu društvenu uslovljenost i zakonitost javljanja u datim uslovima i strukturama, u kojim se vrši proces kriminalizacije pojedinih lica, vodeći pri tome računa da on predstavlja društvenu pojavu koja se ispoljava u konkretnim inkriminisanim radnjama pojedinih lica. Imajući to u vidu, kriminalitet se može definisati kao društveno negativna, dinamična pojava koja predstavlja aktivnost jednog ili više lica u određenom periodu i prostoru, koje su uslovljene određeni društveni odnosima i inkriminisane zakonskim propisima i čije nepoštovanje i kršenje povlači adekvatnu krivičnu sankciju.
Pojam i podjela kriminalistike
Vrijednosti koje se ugrožavaju izvršenjem raznovrsnih krivičnih dijela od izuzetnog su značaja za društvo i državu, a uspješno otkrivanje krivičnih dijela i učinilaca i obezbjeđenje potrebnih dokaza nije moguće bez sticanja i primjene odgovarajućih znanja, umjeća i vještina u primjeni metoda, a što se upravo i stiče izučavanjem kriminalistike. Kriminalistika je jedinstvena nauka, baz obzira na prihvaćenu njenu podjelu na određene discipline, koja ima više teorijski značaj, budući da praksa zahtjeva jedinstvenu i sistematičnu primjenu kriminalističkih metoda i sredstava, s tim što treba reći da su prisutna i mišljenja koja ne prihvataju podjelu kriminalistie na njene discipline.
Kriminalistika se bavi izučavanjem odgovarajućih metoda i sredstava u cilju sprečavanja i otkrivanja krivičnih dijela i učinilaca i obezbjeđenja ličnosti i materijalnih dokaza. Samim tim u sadržaju svoje definicije kriminalistika obuhvata preventivnu i represivnu komponentu suprotstavljanja kriminalitetu. U tom cilju kriminalistika pronalazi, usavršava i primjenjuje naučne i praktične metode, kako sopstvene, tako i metode drugih društvenih, prirodnih i tehničkih nauka, koje stalno usavršava i prilagođava svojim potrebama u suprotstavljanju savremenom kriminalitetu tako da oni vremenom postaju kriminalistički metodi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET