Pojam kriminalistike | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam kriminalistike". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

1.UVOD
Kriminalistika (po pragmatičkoj definiciji) je ona nauka koja proučava, pronalazi i usavršava naučne i na praktičnom iskustvu zasnovane metode i sredstva, koja su najpogodnija da se otkrije i razjasni krivično delo, otkrije i privede krivičnoj sankciji učinilac, obezbjede i fiksiraju svi dokazi radi utvrđivanja (objektivne) istine, kao i da se spriječi izvršenje budućih planiranih i neplaniranih krivičnih djela.
Izraz taktika dolazi od grčkog „taktike techne“ – vještina postupanja. Radi se o stručnom izrazu iz oblasti ratnih vještina, a znači učenje o vođenju četa. Izraz „kriminalistička taktika“ prvi put upotrebljava Albert Vajngart u svom djelu istog naziva, 1904. Godine.
2. POJAM KRIMINALISTIKE
Vrednosti koje se ugrožavaju izvršenjem raznovrsnih krivičnih dela od izuzetnog su značaja za društvo i državu, a uspešno otkrivanje krivič nih dela i učinilaca i obezbeđenje potrebnih dokaza nije moguće bez sticanja i primene odgovarajućih znanja, umeća i veština u primeni metoda, a što se upravo i stiče izučavanjem kriminalistike. Kriminalistika je jedinstvena nauka, bez obzira na prihvaćenu njenu podelu na određene disci pline, koja ima više teorijski značaj, budući da praksa zahteva jedinstvenu i sistematičnu primenu kriminalističkih metoda i sredstava, s tim što treba reć da su prisutna i mišljenja koja ne prihvataju podelu kriminalistike na njene discipline.
Kriminalistika se bavi izučavanjem (pronalazi, usavršava i primenju je) odgovarajućih metoda i sredstava u cilju sprečavanja i otkrivanja kri vičnih dela i učinilaca i obezbeđenja ličnih i materijalnih dokaza. Samim tim, u sadržaju svoje definicije kriminalistika obuhvata preventivnu i represivnu komponentu suprotstavljanja kriminalitetu. U tom cilju krimi nalistika pronalazi, usavršava i primenjuje naučne i praktične metode, kako sopstvene, tako i metode drugih društvenih, prirodnih i tehničkih nauka, koje stalno usavršava i prilagođava svojim potrebama u suprotstavljanju savremenom kriminalitetu, tako da oni vremenom postaju kriminalistički metodi.
Kriminalistika, kao nauka, deli se na sledeće kriminalističke discipline:
kriminalistička taktika;
kriminalistička tehnika;
kriminalistička metodika;
kriminalistička operativa.
3. KRIMINALISTIČKA TAKTIKA
Kriminalistička taktika, kao disciplina kriminalistike, izučava i pri menjuje kriminalistička pravila i metode koji su opšteg karaktera i zajednički za sprečavanje i otkrivanje svih, ili većine krivičnih dela, dok krimi nalistička metodika izučava, istražuje i primenjuje najcelishodnije metode i sredstva karakteristična i svojstvena za otkrivanje, razjašnjavanje i dokazivanje pojedinih krivičnih dela.
4. KRIMINALISTIČKA TEHNIKA
Kriminalistička tehnika ima za predmet iznalaženje i usavršavanje najadekvatnijih metoda i postupaka, zasnovanih na dostignućima prirod nih i tehničkih nauka, s ciljem njihove primene u pronalaženju i fiksiranju tragova i predmeta krivičnih dela, bitnih za rasvetljavanje kriminalnog događaja.
Korišćenje savremenih naučnih i tehnoloških dostignuća u suprotstavljanju kriminalitetu, pogotovo u segmentu njegovog otkrivanja i obezbeđenja dokaza, smatra se imperativom u savremenim uslovima. Organi unutrašnjih poslova mogu imati uspeha u suzbijanju teških krivičnih dela, naročito organizovanog kriminaliteta, samo uz korišćenje savreme nih tehničkih sredstava. Prema tome, nema dileme da li državni organi, posebno organi otkrivanja i gonjenja, a prvenstveno policijski organi, treba da koriste savremena tehnološka dostignuća u suzbijanju kriminalite ta.23 Takode ne bi trebalo da bude dileme o tome da se pomenuta tehnička sredstva i metodi mogu koristiti ne samo u cilju obezbedenja dokaza već i u cilju sprečavanja kriminaliteta, obezbeđenjem blagovremenih i kvalitetnih informacija o planiranju i pripremanju krivičnih dela.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET