Papilaroskopija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Papilaroskopija". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ:
1.UVOD 3
2. SVOJSTVA PAPILARNIH LINIJA 4
3.OSNOVNI OBLICI PAPILARNIH LINIJA 5
4.PODELA PAPILAROSKOPIJE 6
4.1.DAKTILOSKOPIJA 7
4.1.1. Registraciona – opšta ili desetoprstna daktiloskopija 7
4.1.2. Istražna – operativna ili monodaktiloskopija 9
4.1.3. Vučetićev sistem daktiloskopske klasifikacije 10
5.HEJROSKOPIJA 11
6.PEDOSKOPIJA 12
7.POROSKOPIJA 13
8.ZAKLJUČAK 14
9.LITERATURA 15
1.UVOD
Papilaroskopija predstavlja metod kriminalističke registracije i identifikacije lica koji se zasniva na proučavanju i upoređivanju papilarnih linija na koži prstiju, dlanova i tabana čoveka.
Na koži čoveka nalaze se ispupčenja u obliku brazdi, koja su nastala povezivanjem velikog broja kvržica-papila, u čijem središtu se nalaze otvori kanala znojnih zlezda-pore, koje su najprisutnije na površinama kojima čovek najčešće dodiruje predmete u svojoj okolini, a to su unutrašnja strana prstiju, dlanovi i tabani, odonosno stopalo. Svaka brazda se sastoji od većeg broja papilla, koje su po tome i dobile ime papilarne linije.
2. SVOJSTVA PAPILARNIH LINIJA
Papilarne linije se odlikuju određenim svojstvima, koja i predstvaljaju naučnu osnovu papilaroskopije i koja omogućavaju da se pomoću njih sa sigurnošću izvrši identifikacija lica i leševa. Svojstva papilarnih linija su:
Nepromenljivost (postojanost) crteža – konfiguracija papilarnih linija kako u pogledu njihovih oblika, tako i u pogledu njihovih karakteristika (detalja) kod ljudi, koje se foriraju još od začetka u majčinoj utrobi (u šestom mesecu trudoće) i ostaju nepromenjene od rođenja do smrti, pa čak izvesno vreme i posle smrti tj. sve dok ne nastane potpuno raspadanje.
Različitost ili individulanost crteža papilarnih linija na prstima, dlanovima i tabanima je tako mnogobrojna i osobena da se svaki čovek odlikuje samo po njemu svojstvenim individualnim detaljima tih papilarnih linija usled čega na svetu nema dva čoveka koji bi imali identične (istovetne) crteže papilarnih linija, kojih nema ni na prstima, dlanovima i tabanima jednog istog čoveka.
Grupisanje crteža se sastoji u mogućnosti da se sve papilarne linije grupišu u osnovne grupe, što je značajno za registraciju i za brži postupak identifikacije, a sama klasifikacija po grupama vrši se po raznim, u svetu priznatim sistemima. Kod nas se klasifikacija papilarnih linija vrši po Vučetićevom sistemu, koji se sastoji od osnovne klasifikacije u četri glavne grupe (lučni uzorci, leve petlje, desne petlje i kružni uzorci) i pomoćnih grupa koje obuhvataju sve one papilarne linije koje se ne mogu svrstati ni u jednu od navedene četri grupe.
Prenosivost crteža se ispoljava u mogućnosti ostavljanja tragova papilarnih linija na predmetima dodirom ili hvatanjem prstima i dlanovima, ili pak gaženje bosim nogama.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET