Osnovna načela za ostvarivanje nadležnosti policije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Osnovna načela za ostvarivanje nadležnosti policije". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


ФАКУЛТЕТ ЗА БЕЗБЈЕДНОСТ И ЗАШТИТУ
БАЊА ЛУКА
СЕМИНАРСКИ РАД ИЗ ПРЕДМЕТА"ОРГАНИЗАЦИЈА И НАДЛЕЖНОСТ ПОЛИЦИЈЕ"
Тема: Основна начела за остваривање надлежности полиције
Студент:
Раде Дукић 917/09
Бања Лука, 2010
Садржај :
1. Основна начела за остваривање надлежности полиције ......………………….........2
Начело законитости ..........................................................………………….....…….2
Начело превентивног дјеловања ………………........................................................3
Начело познавања лица и територије ………………...............................................4
Начело брзине, изненађења и оперативности ………………..................................4
Начело објективности ……………….........................................................................5
Начело темељитости и упорности ……………….....................................................6
Начело јединственог руковођења ………………..................................................... 6
Начело хуманости и пружања помоћи грађанима ……………...............................7
Начело методичности и планирања ………………..................................................7
Начело координације и сарадње .............................................................................8
Начело конспиративности .......................................................................................8
Начело сталног стручног усавршавања …………….............................................9
Закључак ……………......................................................................................................11
Литература ……………...................................................................................................12
1.Основна начела за оствариванје надлежности полиције
Полициска дјелатност спада у ред виталних дјелатности које државни апарат има у свом дјелокругу. Под дјелатношћу полиције подразумијева се укупност примјењивања свих овлаштења и обављање цвих послова полиције који у ствари проистицу из опште надлежности и дјелокруга полиције. Да би се ови значајни послови обављали на потребном нивоу који може обезбједити адекватну заститу лица и имовине, те уставом уређеног поретка, полиција се у свом раду мора придржавати одређених начела. Ова начела су од посебног значаја и за припаднике униформисане, као и за припаднике криминалистичке полиције. И поред тога стоји чињеница да су ова начела битнија за припаднике униформисане полиције, нароцито нека која се односе на поступање полиције на терену међу грађанима и у односу са грађанима, као што је напримјер превентивни рад полиције и сл.
1.1. Начело законитости
Ово је темељно начело, без чије досљедне примјене нема ни правне дежаве. Оно подразумијева да су се припадници полиције у извршавању послова и задатака дужни строго придржавати закона и других прописа који регулишу њихову надлежност.
Начело законитости је темељно у раду свих дрзавних органа, а чини се да посебно долазе до изражаја у раду полициских органа, пошто припадници полиције кроз своја специфицна овлаштења, укљућујући ту и примјену принуде, најдиректније задиру у основна права и слободе човјека. пошто припадници полиције кроз своја специфицна овлаштења, укљућујући ту и примјену принуде, најдиректније задиру у основна права и слободе човјека. Законитост значи (формално) сагласност материјалних аката са свим правним актима који се на њих односе, односно сагласност нижих правних аката са вишим. Значи, законитим се назива онај акт (правни или материјални) који је у складу са вишим актом, а незаконитим или противправним онај који није у складу са вишим актима.
Из наведених разлога је разумљиво да се незаконити акти, што подразумјева и незакодито поступање, не могу трпјети у правном поретку и што се против њих подразумјевају мјере које имају за циљ да их избаце из тога поретка, односно да што више смање њихов штетни утицај на поредак у цјелини. Дакле, свака незаконитост је опасна, те је за сваког учесника у правном поретку, а посебно за државне органе, најважније да буду свијесни апсолутне потребе поштивања закона. То посебно долази до изражаја код припадника полиције, пошто они у свом раду непосредно примјењују државну принуду према односним субјектима. Ова примјена се у највећем броју случајева састоји из материјалних аката, па се због тога мора посебно пазити да ти акти примјене силе буду законити.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET