Osnovi fizike u forenzici | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Osnovi fizike u forenzici". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SADRŽAJ:
UTVRĐIVANJE UZROKA POŽARA…………………………..…………3
Primer 1…………………..………………………………………………3
Primer 2……………..…………………………………………………....4
Slika 1…………………………………………………………………….5
KRIMINALISTIČKA PODELA UZROKA POŽARA……………………..6
Prirodni uzrok požara …………..……………………………………....6
2.2. Požari izazvani nehajem ili nepažnjom…………………………………6
2.3 Namerno izazvani požari………………….…………………………….6
2.4. Požari izazvani dečijom igrom………………….……………………...6
3. TRAGOVI KOD POŽARA…………………………………………………6
3.1. Tragovi u okolini mesta požara ……………….……………………….7
Primer 3 ………………………………………………………………. 7
Tragovi u izgorelom objektu ………………………………………… 8
Tragovi na spoljašnoj strain objekta……………………....8
Slika 2………………………………………………………………….9
Tragovi u unutrašnjosti objekta……………………...……10
Slika 3………………………………………………………………….11
Slika 4…………………………………………………………………..11
Tragovi na električnim instalacijama…………………………………...12
Tragovi u centru požara…………………………………………………12
Tragovi na osumnjičenom licu………………………………………….12
Primer 4…………………………………………………………………13
4. ZAKLJUČAK…………………………………………………………………13
5 LITERATURA………………………………………………………………..13
1. UTVRĐIVANJE UZROKA POŽARA
Posao vršenja uviđaja kod požara je specifičniji nego kod ostalih uviđaja. Specifičnost je posebno potencirana posledicama koje mogu da nastupe usled požara (mogućnost stradanja velikog broja ljudi, ogromne materijalne štete), visoka temperature koja prati svaki požar, velike količine sredstava za gašenje na licu mesta, velike promene lica mesta usled akcije gašenja i spašavanja ljudi i imovine.
Utvrđivanje uzroka požara i eksplozija se isključivo zasniva na materijalnim tragovima dok izjave svedoka treba uzeti u obzir ali nikako donositi mišljenje na osnovu njih.
Iz iskustva je poznato das u izjave svedoka često neistinite iz raznoraznih razloga koje često mogu da usmere tok istrage u pogrešnom pravcu gde se gubi dragoceno vreme.
Primer 1:
Dana 21.08.1991. godine izbio je požar u centralnom magacinu društvenog preduzeća “Ineks uzor” u Negotinu. U požaru je uništen magacin tipa hangara sa čeličnom konstrukcijom kao I sva roba u njemu sa ogromnom materijalnom štetom. Dolaskom na lice mesta od operativnih radnika saznaje se da postoji pet svedoka koji tačno ukazuju na mesto izbijanja požara. Svi su videli požar u početnoj fazi i to u improvizovanoj kancelariji poslovođe u središnjem delu hangara u koji nisu imali pristupa. Takodje se dobija informaciju da je neposredno pre požara poslovođa kuvao kafu na rešou I da je najverovatnije isti zaboravio da isključi. Mimo svih pravila vršenja uvidjaja kod požara verujući u istinitost izjava svedoka krenuli su da pronadju uključeni električni rešo u kancelariji poslovođe. Kako je objekat bio srušen bilo je potrebno ceo dan raskopavati kako bi se došlo do lica mesta gde je bila sagrađena improvizovana kancelarija.
Na mestu izgorele kancelarije pronađena su dva rešoa od kojih nažalost ni jedan nije bio uključen u vreme izbijanja požara, a tragovi su ukazivali da požar nije izbio u ovoj prostoriji.
Takođe okolnosti pod kojima je izbio požar ne smeju uticati na mišljenje o uzroku požara jer često se podesi takav sklop okolnosti da lice koje utvrđuje uzrok požara može da donese pogrešno mišljenje ukoliko dovoljno ne poznaje materijalne tragove što može da izazove vrlo teške posledice.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET