Organizovani kriminalitet u nekim zemljama na američkom kontinentu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Organizovani kriminalitet u nekim zemljama na američkom kontinentu". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


FAKULTET ZA POSLOVNI MENADŽMENT - BAR
SEMINARSKI RAD
Predmet: Organizovani kriminalitet
Tema: Organizovani kriminalitet u nekim zemljama na američkom kontinentu
BAR
2010.
Sadržaj
1. Uvod str. 3
2. Organizovani kriminalitet u Sjedinjenim Američkim Državama str. 4
3. Kanada str. 5
4. Meksiko str. 6
5. Kolumbija str. 7
6. Brazil str. 8
7. Literatura str. 9
1. Uvod
Kriminalitet kao drustvena pojava, pojedinačna i masovna, poznat je u istoriji čovječanstva od njegovg nastanka. Mijenjao se u formama i intezitetu od vremena savremenog tehnološkog razvoja, kompjuterizacije, opšteg napretka i demokratizacije
2. Organizovani kriminalitet u Sjedinjenim Američkim Državama
Pored Italijanskih kriminalnih organizacija, u domenu organizovanog kriminaliteta svoje aktivnosti ispoljile su i druge kriminalne organizacije, kao što su ruska mafija, kineske trijade, kolumbijske, meksičke, portorikanske, crnačke i druge, a u poslednje vrijeme sve veću aktivnost na ovom području ispoljava i albanska mafija. Prema procjenama FBI-ja, organizovane grupe Albanaca ugrožavaju vodeću poziciju američke i drugih mafijaških grupacija. Albanske kriminalne grupe zadaju velike teškoće federalnim agentima zbog izuzetnog nasilništva i okrutnosti koju ispoljavaju. Ruske i druge organizovane grupe koje djeluju u SAD mnogo su rafiniranije i manje nasilne od Albanaca. Motociklistički kriminalni klubovi “Anđeli pakla” veoma su aktivni u ovoj zemlji.
SAD su polovinom septembra 2008. godine obavijestile javnost da je u “međunarodnoj policijskoj operaciji”, dugo pripremanoj i sinhronizovanoj na cijeloj teritoriji Amerike i u pojedinim gradovima Evrope, uhapšeno je 175 pripadnika meksičkog zalivskog narkokartela i dvadesetak članova zloglasne kalabrijeske mafije Ndrangeta. Zaplijenjena je i pozamašna suma novca, droge, i oružja: šesnaest tona kokaina, 40 miliona evra. Na uličnom tržištu vrijednost plena dostigla je sumu od 220 miliona evra. Istražitelji su pratili put droge od kolumbijskih proizvođača, preko meksičkih transportera do distribucije u Evropi i Sjevernoj Americi.
Korupcija je izuzetno razvijena, posebno u kvartovima sa jakim tržištem droge, alkohola, izražene prostitucije, kocke i slično. Pranje novca, koje se u SAD pojavilo u vrijeme prohibicije, kao djelatnost organizovanog kriminaliteta koju su proizvele njihove izvorne djelatnosti kao što su prostitucija, kalđenje, kocka i droga, i danas je veoma zastupljeno.
Reket i otmice su neizostavne kriminalne aktivnosti brojnih američkih mafijaških grupa i klanova, a posebno američke Koza Nostre.
SAD su isključivo zemlja destinacije za trgovinu ljudima iz mnogih zemalja svijeta, prvenstveno iz zemalja Južne i Cenatralne Amerike, Kine, sa Tajlanda i iz drugih zemalja. Međutim, najzastupljenija je trgovina ženama i djecom radi seksualne eksploatacije, a zatim trgovina radi radne eksploatacije. Tokom 2004. godine u Sjedinjenim Američkim Državamaje kako se procjenjivalo, uvedeno i prodato između 14.500 i 17.500 osoba. Mreže krijumčara koji dovode imigrante iz Centralne i Južne Amerike oslanjaju se na stalno mijenjanje vodiča i takozvanih „sigurnih kuća“.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET