Organizovani kriminal | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Organizovani kriminal". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Unija Fakulteta Jugoistočne Evrope
Union of Faculties of South East Europe
FAKULTET ZA PRAVNE I POSLOVNE STUDIJE
MENADŽMENT U POSLOVNO-CIVILNOJ BEZBEDNOSTI
PREDMET: OSNOVI CIVILNE BEZBEDNOSTI
S E M I N A R S K I R A D
ТЕМА:
SAVREMENI ASPEKTI DJELOVANJA ORGANIZOVANOG KRIMINALITETA
Novi Sad, januar 2010. godine
SADRŽAJ:
Uvod...................................................................................................................3
Istorijski aspekt razvoja organizovanog kriminaliteta........................................4
Organizovani kriminalitet kao forma savremenih oblika kriminaliteta..............5
Zakljucak............................................................................................................14
Literatura...........................................................................................................15
UVOD
Organizovani kriminalitet, iako noviji teorijski pojam, ipak je veoma stara pojava. On postoji u skoro svim zemljama I pokazuje tendenciju povecanja. U skladu s tim, zemlje u kojima je najizrazeniji svakodnevno se suocavaju sa potrebom njegovog sprecavanja I suzbijanja.
Organizovani kriminalitet se od pocetka odvija iza paravana (nevidljiv je, a prisutan, ugrozavajuci I preteci), pa je dolazilo do stvaranja nejasnoca I protivurecnosti o samom fenomenu ove aktivnosti. Osim toga, kao drustveno negativna pojava, ima izuzetnu sposobnost da koristi povoljne uslove za infiltriranje u legalne drustvene strukture I da se vesto prilagodjava konkretnoj drustveno politickoj I ekonomskoj situaciji ne samo unutar jedne zemlje nego I na medjunarodnom planu.
Medjutim, jos nema opsteprihvacene definicije pojma organizovanog kriminaliteta, ni u politikoloskoj, ni u kriminoloskoj, ni u krivicnopravnoj literature. Ovome vjerovatno doprinosi I cinjenica da je u pitanju savremeni drustveni fenomen, da se ne ispoljava u svim zemljama u istim oblicima I sa istim intezitetom, vec su oni primjereni postojecim drustvenim odnosima I uslovima za odgovarajuce vidove kriminalne djelatnosti.
Umjesto toga, postoje mnoge slicne I razlicite definicije, sto ukazuje na neusaglasenost stavova sta sve obuhvata sadrzaj pojma organizovanog kriminaliteta.
Osnovni problem odnosi se na preciznost sadrzaja termina organizovani, koji moze imati vise znacenja. U tom smislu, cesto se pod isti pojam svrstava I organizovana kriminalna grupa, organizovano kriminalno udruzenje ili organizacija, sve do tipa klasicne mafije.
1.Istorijski aspekt razvoja organizovanog kriminaliteta
Izraz organizovani kriminalitet prvi put se pominje u Engleskoj pocetkom XVIII vijeka, kada je djelatnost jedne bande kradljivaca nazvana upravo tim imenom. Pojava organizovanog kriminaliteta uocava se na tlu Evrope, najpre u Italiji krajem XIX vijeka, u organizacionim oblicima mafije.
Kada se govori o istoriji organizovane kriminalne djelatnosti uopste, onda je nesumnjivo rijec o mafiji, koja cini terminoloski sinonim za sve vidove kriminalnog organizovanja.
Kada je rijec o znacenju pojma mafija, postoje razlicita misljenja. U maloj prosvetinoj enciklopediji navodi se da je mafija prvo bio naziv za tajno razbojnicko udruzenje na ostrvu Siciliji 1860. godine da bi kasnije ovaj termin koriscen za oznacavanje svake opasne, kriminalno organizovane grupe. Medjutim, u Etimoloskom rijecniku italijanskog jezika istice se da je ova rijec nastala ranih sezdesetih godina XIX vijeka I da je oznacavala nesto sarmantno, milo, drago I tome slicno. Stanje bezakonja u tom period navelo je vlasnike velikih posjeda da prepuste upravljanje svojom zemljom energicnim siledzijama koji su despotski vladali nad terorizovanim seljastvom.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET