Organizacija vlasti u Republici Srpskoj | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Organizacija vlasti u Republici Srpskoj". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UNIVERZITET SINERGIJA
FAKULTET ZA BEZBJEDNOST I ZAŠTITU
BANJA LUKA
SEMINARSKI RAD
PREDMET: USTAVNO PRAVO
TEMA: ORGANIZACIJA VLASTI U REPUBLICI SRPSKOJ
Doc . dr Siniša Karan Milica Pejić
Banja Luka, mart 2013. godine
SADRŽAJ
1. UVOD 4
2. ORGANIZACIJA VLASTI REPUBLIKE SRPSKE 5
2.1. NARODNA SKUPŠTINA 6
2.2. VIJEĆE NARODA REPUBLIKE SRPSKE 10
2.3. PREDSJEDNIK REPUBLIKE SRPSKE 11
2.4. VLADA REPUBLIKE SRPSKE 13
2.5. USTAVNI SUD REPUBLIKE SRPSKE 15
3. ZAKLJUČAK 16
LITERATURA 17
1. UVOD
Repubika Srpska je u organizacionom smislu je u organizacionom smislu konstituisana kao jedan od dva entiteta Bosne i Hercegovine, mada se trenutkom njenog nastanka smatra proglašenje Srpske Republike BiH , od 9. Januara 1992. godine dok je 28.januara iste godine donijet Ustav, kojim je regulisano da teritorija ove Republike obuhvata srpske autonomne oblasti, opštine i druge srpske etničke entitete u BiH, a sama Republika proglašena dijelom jugoslovenske federalne države.
Proglašenje nezavisnosti BiH , 5. Aprila 1992. godine, dovelo je do tog da Srpska Republika BiH , na drugoj strani proglasi (7.aprila 1992.godine) odvajanje od BiH (odnosno opredjeljenje za ostanak u Jugoslaviji), dok je samo ime Srpske Republike BiH promijenjeno u Repubika Srpska (12. Avgusta 1992. godine).
Dejtonskim mirovnim sporazumom, Republika Srpska je međunarodno priznata kao jedan od dva entiteta, koju čine Bosnu i Hercegovinu. Prema istom sporazumu, ona obuhvata 49% teritorije BiH , a Federacija BiH 51%.
Tokom proteklih godina, neke integracije Republike Srpske (entiteta) izričito definisane Dejtonskim Ustavom i njihovim aneksima su, pod pritiskom međunarodne zajednice, prenesene na nivo BiH (carinska i granična služba, vojska, pravosuđe, osnivanje Suda i Tužilaštva BiH , Visokog sudskog i tužilačkog savjeta itd.), a isti pritisci se odvijaju u kontitetu, bez obzira na Ustavom BiH određeni krug nadležnosti entiteta. Po Dejtonskom sporazumu, odnosu Ustavu BiH, Republika Srpska je konstituisana kao jedan od dva ravnopravna entiteta.
ORGANIZACIJA VLASTI REPUBLIKE SRPSKE
R epubličke funkcije su mnogobrojne, složene i odgovorne. Nastankom Republike postavilo se pitanje kako treba treba da bude organizovana njena vlast, tj. Ustrojeni njeni organi i utvrđen njihov međusobni odnos da bi što uspješnije funkcionisala. Do danas su se u svijetu (u teoriji i praksi) pojavili i primjenjuju se različiti oblici sistema vlasti. Oni se mogu svrstati u tri tipa: sistem jedinstva vlasti, sistem podjele vlasti i sistem saradnje vlasti. Koji će tip biti primjenjen u nekoj državi, zavisi od odabranog mehanizma odnosa zakonodavne, sudske i izvršne vlasti. Odnos zakonodavne , sudske i izvršne vlasti zavisi, prije svega, od političkih ciljeva, tradicije, uzora i interesa klase, partije ii neke druge odlučujuće grupe na vlasti.
Vladajuće političke snage u Republici Srpskoj opredijelile su se za moderniju organizaciju sistema vlasti. Ustavom je utvrđeno da se državna vlast u Republici organizuje se na načelu podjele vlasti. Ustavotvornu i zakonodavnu vlast ostvaruje Narodna skupština.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET