Opravdanost upotrebe sredstava prinude | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Opravdanost upotrebe sredstava prinude". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
S A D R Ž A J
1. Uvod.......................................................................................02
2. Predmet i problem rada..........................................................03
2.1. Predmet rada..........................................................................03
2.2 Problem rada..........................................................................04
3. Dosadašnja istraživanja..........................................................05
4. Cilj rada..................................................................................06
5. Metod rada.............................................................................07
6. Tehnike kontrole mehkom rukom............................................08
6.1. Ostale tehnike kontrole policije ..............................................09
7. Zaključak i prijedlog mjera......................................................12
8. Literatura..................................................................................
U V O D
„Kada je u pitanju korištenje sredstava prinude od strane policije ,
najbitnije je reći da će policija koristiti silu samo kada je to neophodno,
a I tada neće koristitI više sile nego što je potrebno
da bi se ostvarili ciljevi provođenja zakona“.
Pravo na život garantovano je svim osnovnim međunarodnim i regionalnim instrumentima za zaštitu ljudskih prava. Jedan od najznačajnijih je svakako Evropska konvencija za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda Pravo na život se nikako ne sme tumačiti restriktivno. Negativna obaveza države koja proizilazi iz ovog prava jeste da lica u nadležnosti te države ne mogu da budu samovoljno ili nezakonito lišena života od strane države i njenih organa. Međutim, zaštita prava na život podrazumeva i niz pozitivnih obaveza države kako bi usvojila i preduzela sve mere koje dovode do efektivnog obezbeđivanja i uživanja prava na život. Evropski sud za ljudska prava (kao i Komisija koja je ranije postojala) tumačio je u svojoj praksi obim člana 2 EKPS, te je uspostavio odgovarajuće standarde u zaštiti života i fizičkog integriteta. Iako obim ovog prava i svi standardi nisu potpuno definisani i jasni prema dosadašnjoh praksi.
Niko ne može biti podvrgnut mučenju ili svirepim, nečovječnim ili ponižavajućim kaznama ili postupcima. Posebno je zabranjeno da se neko lice lice podvrgne medicinskom ili naučnom eksperimentu bez njegovog slobodnog pristanka.
Povelja o ljudskim i manjinskim pravima i građanskim slobodama (u daljem tekstu Povelja o ljudskim pravima) dozvoljava mere odstupanja od propisanih prava u slučaju ratnog ili vanrednog stanja, ali mere odstupanja ni u kom slučaju nisu dozvoljene u pogledu prava na život.
Novi Zakoni u policiji širom svijeta propisuju ovlaštenja pripadnika policije da upotrebe sredstva prinude, koja se mogu primeniti “samo ako se na drugi način ne može izvršiti zadatak i to suzdržano i srazmjerno opasnosti koja prijeti zakonom zaštićenom dobru i vrijednosti, odnosno težini djela koje se spriječava i suzbija.
PREDMET I PROBLEM RADA
PREDMET RADA
Predmet rada je zasnovan na radu policije u zajednici odnosno na izgradnji bliskih uzajamno korisnih veza između pripadnika policije i građana u cilju poboljšanja kvaliteta života i stvaranja bezbjednijeg društva u kojem će se svaki građanin osjećati sigurnim zasnovanim na suradnji sa svim segmentima zajednice, kroz pozitivan i transparentan rad.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET