Oblici organizovanog kriminaiteta u privredno-finansijskoj oblasti | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Oblici organizovanog kriminaiteta u privredno-finansijskoj oblasti". Rad ima 25 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


РЕПУБЛИКА СРПСКА
ФАКУЛТЕТ ЗА БЕЗБЈЕДНОСТ И ЗАШТИТУ
БАЊА ЛУКА
Облици организованог криминалитета у привредно-финансијској области
(семинарски рад)
Ментор: Студент:
Проф. др Остоја Крстић Стајић Срђан
Бањалука, децембар 2008. године
Садржај:
УВОД
Организовани криминалитет подразумјева постојање криминалне организације која има више од два члана, с циљем трајнијег вршења кривичних дјела ради остваривања имовинске користи и одговарајућих утицаја, с тим што се оваква криминална организација, да би могла да опстане, нужно користи насиљем или неким другим средствима застрашивања или успоставља одговарајућу спрегу са државним политичким, економским и финансијским субјектима, било корупцијом, уцјеном, изнудом или неким другим начином.
Када се говори о организованом и транснационалном организованом криминалитету тј. о криминалитету са интернацијоналним обиљежјима, интерес је сваке уемље да борбом против ових великих безбједносних проблема, обезбједи грађанима сигуран и просперитетан развој, економски напредак, развој демократије, заштиту људских права и основних слобода, а са друге стране, земља је одговорна да одржавањем безбједног оквира унутар својих граница и сарадњом са другим државама доприноси укупној безбједности.
Босан и Херцеговина је, суочена са борбом против организованог криминалитета, пришла изградњи капацитета правосудних и полицијских органа који ће се превасходно бавити питањем против овог облика криминалитета. Прије свега мисли се на Суд, Тужилаштво Босне и Херцеговине и Државну агенцију за истраге и заштиту (СИПА) БиХ.
Наиме, Босна и Херцеговина је пратећи међународне стандарде донијела одговарајући законски оквир који обухвата проблеме прања новца и финансирање терористичких активности, а 28. децембра 2004. године, успостављена је Финансијско обавјештајна јединица за извршавање задатака у вези спречавања, истраживања и откривања деликата прања новца и финансирање терористичких активности.
У циљу борбе против организованог криминалитета у Републици Српској је усвојен закон о сузбијењу организованог и најтежих облика привредног криминалитета, односно Посебно одјељење за сузбјење организованог и најтежих облика привредно криминалитета (Специјално тужилаштво) чији је циљ откривање и гоњење учинилаца кривичних:
организованог криминалитета, кривичних дјела са елементима организованости, као и кривичних дјела повезанох са таквим дјелима или учинилаца таквих дјела у случајевима када наведена дјела нису у надлежности Тужилаштва и Суда Босне и Херцеговине,
нејтежих облика кривичних дјела против привреде и платног промета и против службене дужности, када је због околности извршења или посљедица дјела кривично гоњење од посебног значаја за Републику Српску, као и кривична дјела повезаних са таквим дјелима или учиниоцима таквих дјела.
других кривичних дјела предвиђених Кривичним законодавстом Републике Српске, код којих је као најмања запријећена казна затвора у трајању од пет година, а када је због околности извршења дјела или посљедица дјела кривично гоњење од посебног значаја за Ребублику Српску, као и кривичних дјела повезаних са таквим дјелима или учиниоцима таквих дјела.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET