Oblici kriminaliteta u deviznom poslovanju | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Oblici kriminaliteta u deviznom poslovanju". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

САДРЖАЈ
УВОД 2
1. ПОЈАМ КРИМИНАЛИТЕТА 4
2. ПОЈАМ ПРИВРЕДНОГ КРИМИНАЛИТЕТА 6
3. ОБЛИЦИ КРИМИНАЛИТЕТА У ДЕВИЗНОМ ПОСЛОВАЊУ 11
3.1. Девизно тржиште и курс конвертибилне марке 14
3.2. Девизна контрола 15
4. ЗАКЉУЧАК 18
ЛИТЕРАТУРА 19
УВОД
Појава друштвено негативних појава може се везати за период настанкa првобитних људских заједница, које су се испољавале на најпримитивније начине. Настанком првих држава, усвајањем општеприхваћених позитивних норми понашања, друштвено негативне појаве су еволуирале и прилагођавале се датим условима. Да би прекршиоци прикрили своје активности, користили су се свим познатим и доступним средствима. Са друге стране, за њихово откривање кориштене су различите методе и поступци, од којих су неки имали у својој позадини научну подлогу.
У данашњим друштвено-економским и политичким условима када се привредни систем више не заснива на доминантној улози друштвене својине над средствима за производњу, ни појам привредног криминалитета више се не може везивати искључиво за криминалне нападе на друштвену својину.Морају се узети у обзир актуелне промјене, а пре свега плурализам својинских односа, тржишна економија која замјењује договорну, повећање броја привредних субјеката и круга лица која се могу појавити као учиниоци кривичних дјела из области привредног криминалитета. Садржај савременог појма привредног криминалитета је много разноврснији комплекснији у односу на дефиницију тог појма у вријеме доминантне друштвене својине.Узимајући у обзир све промјене у друштвено економским односима које су од утицаја за одређивање појма привредног криминалитета, он се може дефинисати на сљедећи начин: привредни криминалитет обухвата оне видове криминалног понашања и дјелатности које настају у економским односима и у вези с тим односима(привредна и ванпривредна дјелатност), а усмјерени су против економског система, без обзира на заступљене облике својине, и као таква су Кривичним законом предвиђена као кривична дјела.
Привредни криминалитет задржао је способност прилогађавања новим друштвено-економским односима и позитивним законским прописима који инкриминишу деликтно понашање у овој области.Учиниоци кривичних дјела из области привредног криминалитета добро познају прописе који регулишу област привредног пословања .Своју криминалну дјелатност усмјеравају до маргина дозвољеног понашања, користећи одређене празнине, недоречености и честе измјене и допуне законских прописа. Једна од његових битних специфичности јесте његова прикривеност. Код привредног криминалитета у вријеме извршења непознати су кривично дјело и његов учинилац, јер се дјело у фази извршења вјешто прикрива и посљедице се одмах не манифестују, па се углавном откривањем кривичног дјела открива и његов учинилац. Прикривеност привредног криминалитета испољава се у виду „тамне“ бројке која посебно долази до изражаја у реалном стању сагледавања стања и кретања овог вида криминалитета. Једна од специфичности привредног криминалитета огледа се у чврстој вези његових субјеката унутар економских односа, као и у међусобној повезаности са субјектима ван тих односа с циљем организованијег криминалног дјеловања у вршењу кривичног дјела привредног криминалитета. Честе промјене прописа који регулишу област привредне и ванпривредне дјелатности олакшавају њихово непоштовање и кршење што опет доводи до настајања нових облика привредног криминалитета.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET