Obaveštajne službe | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Obaveštajne službe". Rad ima 56 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD
Danas se u svetu traga za novim modelima za poboljšavanje bezbednosti. Ljudi su zainteresovani da li je ugrožena bezbednost sveta, pojedinih država i naroda.
Feomen bezbednosti – obaveštajno – bezbednosnih sistema razvijao se u državi i sa državom gde su se odvijali brojni procesi i promene. Obaveštajno bezbednosni sistemi su različito organizovani u ratu i u miru. Promene u istorijskom i revolucionarnom kretanju izmenile su sadržaj rada bezbednosnih službi. Manje ekonomski razvijene zemlje više afirmišu ljudski faktor, dok razvijene nastoje da putem modernih tehničko-tehnoloških dostignuća ovladaju svetskim prostorom.
Savremeni terorizam poprimio je široke razmere u javnosti i postao je najznačajniji fenomen politike. Od njega nije poštedjena ni jedna zemlja u svetu. On postaje društveni problem u mnogim zemljama. Atentati su postali ključni oblik političke borbe, a terorističke aktivnosti imaju za cilj uništavanje materijalnih dobara i ugrožavanje ljudskih života. Mnoge države imaju jedinice za borbu protiv terorizma, tzv.protivterorističke, a neke koriste posebne jedinice iz sastava specijalnih snaga.
Pojam obaveštajne službe
Obaveštajna služba je instrument ili sredstvo vodećih ili organizovanih delova date klase za ostvarenje klasno- političkih ciljeva. Ona ima specifičan predmet i sadržinu rada, koje nije lako utvrditi, pogotovo u današnjim uslovima.
Definicija obaveštajne službe
Obaveštajna služba je organizovana aktivnost ili organizacija- ustanova koja po zahtevu i intencijama vodećih političkih snaga, prikuplja, procenjuje i prezentira vodećim političkim strukturama klase ili države, određene podatke o protivniku, štiti sopstvene interese od protivnika i angažuje se na drugim aktivnostima kojima se doprinosi ostvarenju određenih političkih ciljeva.
Obaveštajna služba je organizovana, ne nastaje slučajno, već se pokreće i usmerava od vodećih političkih struktura date klase, države i drugih.
Prikuplja, analizira, procenjuje i prezentira određene podatke o protivniku- Prikuplja određene podatke a da bi ih učinila što upotrebljivijim i prikladnijim za korišćenje, prethodno vrši njihovu obradu i analizu, ocenjuje tačnost, pa ih tek posle tog procesa prezentira korisnicima.
Štiti sopstvene strukture od protivnika- Ovom aktivnošću obaveštajna služba vrši funkciju zaštite, pre svega, struktura koje su je i organizovale- vodeći delovi klase, države, pokreta i drugih. Ovim vidom aktivnosti, obaveštajna služba otkriva oslonce protivnika u sopstvenim vodećim političkim strukturama, jer preko njih protivnik otkriva njihove tajne i vrši subverzivnu delatnost. Zatim, zaštićuje sve druge vrednosti da bi se u borbi sa protivnikom postiglo iznenađenje i pobedilo.
Angažuje se na drugim aktivnostima kojima se doprinosi ostvarenjuodređenih političkih ciljeva- Označava neobaveštajna dejstva obaveštajne službe i predstavlja sadržinu njenog rada.
Podela obaveštajnih službi po karakteru ciljeva
Možemo razlikovati ofanzivnu i defanzivnu obaveštajnu službu.
Ofanzivna obaveštajna služba usredsređuje svoje istraživanje na teritoriji protivnika. Izvršava dva zadatka: prvo- prikuplja, procenjuje i prezentira obaveštajne podatke iz vrhova i centara protivnika u kojima se programiraju političke i druge aktivnosti, otkrivajući na taj način njegove planove i namere, radi se o funkciji obaveštavanja; drugo- ofanzivna obaveštajna služba obavlja zaštitnu funkciju, odnosno vrši ofanzivnu kontraobaveštajnu službu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET