Nedržavni terorizam | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nedržavni terorizam". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


S A D R Ž A J
1. Uvod 2
2. Terorizam XX veka i nove forme na međunarodnom nivou 3
3. Klasifikacija terorizma 5
3.1. Klasifikacija terorizma prema nosiocima 8
4. Državni terorizam 9
5. Nedržavni terorizam 10
5. 1. Kolektivni terorizam 11
5. 2. Individualni terorizam 13
6. Zaključak 14
7. Literatura 15
1. Uvod
 
 Nasilje je oduvijek prisutno na zemlji kao način življenja, preživljavanja i iznad svega vladanja. Borba za opstanak nije ništa drugo nego nasilje u funkciji očuvanja prvenstveno sebe i, možemo reći usput,vlastite vrste. Svaki terorizam, ovaj današnji, onaj kakvog poznajemo iz prošlosti, a najvjerojatnije i onaj sutrašnji, drugo je ime za poteze očajnika. Nešto što bi se u grubo moglo definirati kao negacija pozitivne tradicije građanskog društva. Terorizam kao društvenu pojavu pokušali su definirati mnogi, ali niti jedna definicija nije bila dovoljno široka da obuhvati sve njegove manifestacije, niti dovoljno precizna da ukaže na razne  podvarijante u naoko vrlo sličnim ili gotovo istim načinima ispoljavanja.
Terorizam kao jedan od oblika nasilja, sve više u savremenom svetu ugrožava kako unutrašnju, tako i međunarodnu bezbednost. Terorizam karakteriše sve epohe ljudskog društva. Počev od ubistava careva, kraljeva, vojskovođa, atentata na državnike raznih nivoa, podmetanja eksploziva, otmica i sl. Terorizam se nazire u naranijoj ljudskoj istoriji pa kao takav postoji i uvećava svoje oblike sve do današnjih dana. Tokom čitave istorije, ljudi su primjenjivali različite terorističke taktike. Fascinacija terorizmom i političkim nasiljem se može pratiti praktično od početka ljudske civilizacije. Još prije Hristovog rođenja, atentati na političke ličnosti toga vremena, su ne samo se izvodili veći i glorifikovali. Atentati u Persiji i Asiriji su se pojavili u toku XI vijeka prouzrokovali su strah i paniku u čitavoj Islamskoj imperiji. U toku Francuske revolucije u XVIII vijeku, Robespjer je primjenjivao terorističke taktike, kako bi uništio veći dio francuske aristokratije (oko 40.000 ljudi), od kojih je većina završila na giljotini. Tokom američke revolucije terorizam se primjenjivao protiv Britanaca i njihovih simpatizera u redovima kolonista. Takođe, vrlo bitno je spomenuti terorističke aktivnosti koji su se sprovodile u kasnim decenijama XIX vijeka i početkom XX vijeka, posebno u carskoj Rusiji. Najveći dio terorističkih grupa koje su postojale tokom prve polovine XX vijeka, bile su motivisane težnjom ka slobodi od kolonijalnog ropstva, tzv. 'borbom za nacionalno oslobođenje.
Terorizam se treba promatrati kao izraz političke strategije, te u skladu sa time definira kao tajno djelovanje pojedinaca, nelegalnih organizacija kroz nezakonitu uporabu sile ili nasilja protiv osoba ili imovine kako bi se izvršio pritisak na vladu , civilnu populaciju ili neki njihov segment, u cilju postizanja političkih ili društvenih ciljeva.Terorističkima akcijama pojedinih organizacija se nastoji skrenuti pozornost na probleme tih skupina i frakcija, a najpogodniji način za postizanje tih ciljeva jesu ubojstva predstavnika države i nedužnih građana i napadi na društvena dobra. Kada se u nekoj državi uprava služi takvim aktima riječ je o strahovladi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET