NATO | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "NATO". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

U V O D
NATO je savez koji je sebi postavio za cilj osiguranje zajedničke odbrane kako bi, na temelju toga, očuvao mir i garantovao buduću sigurnost. On se, u ispunjavanju svojih zadataka, temelji na visokom stepemu koordiniranja i planiranja na političkoj razini, kao i na vojnom i odbrambenom polju. Devetnaest zemalja članica Saveza su njegov ključni elemenat, ali je na putu i uspostavljanje tesnog partnerstva sa velikim brojem drugih zemalja, na svim razinama aktivnosti Saveza. Nato garantuje sigurnost.
Savez nezavisnih država je aprila 1949. godine doneo odluku o stvaranju NATO-a. Time je krunisan njihov zajednički interes za “očuvanje sopstvenog mira i slobode na osnovu zajedničke odbrane od svih viodova moguće agresije”. NATO je, u stvari, međuvladina organizacija u kojoj članice, po slovu ugovora, zadržavaju svoj puni suverenitet i nezavisnost.
Osnovni cilj NATO-a, koji je naveden u njegovom osnivačkom dokumentu, jeste da obezbedi slobodu i bezbednost svojih članica političkim i vojnim sredstvima u skladu sa načelima Povelje UN. Jedan od često spominjanih ciljeva ovog saveza jeste obezbeđenje transatlanske veze kojom se bezbednost SAD i Kanade trajno vezuje za bezbednost Evrope. Bezbednosnu politiku NATO uglavnom realizuje održavanjem dovoljnih vojnih kapaciteta radi efikasne odbrane i sposobnih da upravljaju krizama koje pogađaju bezbednost njegovih članica.
Novi koncept predviđa smanjivanje zavisnosti od nuklearnog naoružanja i znatne promene u vezi sa združenim vojnim snagama NATO-a. U transformaciji NATO snaga tri aktivnosti zaslužuju posebnu pažnju:
stvaranje novog političkog okvira;
razvoj novih odnosa sa partnerima (partnerstvo za mir);
uloga NATO snaga u upravljanju krizama i očuvanju mira.
S T R A T E Š K I K O N C E P T N A T O-a
Strateški koncept je politički okvir vojne strukture i vojne spremnosti NATO-a koji ovoj organizaciji omogućava da identifikuje i pronađe odgovore na nove bezbjednosne prijetnje i izazove. Strateški koncept je zvanični dokument kojim se definišu svrha i priroda Alijanse, kao i osnovni zadaci ove organizacije. Ukratko rečeno, ovaj dokument služi kao osnova, odnosno, uputstvo samoj Alijansi u stalnom razvijanju i unapređenju sopstvenih političkih i vojnih kapaciteta .
Strateški koncept NATO-a novog doba polazi od stave da određene nestabilnosti i napetosti još postoje i da se mogu negativno odraziti na bezbednosne interese Alijanse. Novi koncept reafirmiše ključne funkcije Saveza, od kojih su očuvane transatlanske povezanosti i sve ukupnog strateškog balansa najznačajnije. Taj koncept, takođe, potvrđuje da se bezbednost članica zasniva na političkoj, ekonomskoj, socijalnoj i ekološkoj komponenti i aktivnoj odbrani. Bezbednosna politika se zasniva na tri međusobno povezana elementa:
Dijalogu
Saradnji i
Očuvanju kolektivne odbranbene sposobnosti
Strateški koncept naglašava potrebu da se bezbednost Saveza sagledava u globalnom kontekstu. Ukazuje se na rizike šireg karaktera, kao što su širenje naoružanja za masovno uništenje, prekid tokova vitalnih resursa i akti terorizma i sabotaže koji mogu ugroziti bezbednosne interese zemalja Alijanse.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET