Nastanak,razvoj i funkcionisanje NATO-a | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nastanak,razvoj i funkcionisanje NATO-a". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SADRŽAJ :
NASTANAK, RAZVOJ I ZADACI NATO-a ....................................................... 2
ULOGA I FUNKCIONISANJE NATO-a ........................................................... 4
CIVILNA STRUKTURA NATO-a .................................................................... 4
VOJNA STRUKTURA NATO-a ...................................................................... 5
PARLAMENTARNA SKUPŠTINA NATO-a .................................................... 5
GENERALNI SEKRETAR NATO-a ................................................................. 6
DONOŠENJE ODLUKA U ALIJANSI-KONSENZUS.......................................... 6
STRATEŠKI KONCEPT NATO-a .................................................................... 6
ATLANSKI SAVEZ ........................................................................................ 7
LITERATURA ............................................................................................... 9
Nastanak,razvoj i zadaci Nato-a
Organizacija Sjevernoatlanskog ugovora Nato (North Atlantic Treaty Organiyation) jeste vojno-politički forum koga trenutno čini dvadeset osam drzava Sjeverne Amerike i Evrope,posvećenih ispunjavanju ciljeva Sjevernoatlanskog ugovora.uticaja
Dvanaest zemalja sa obje strane Atlanskog okeana su 4 aprila 1949 godine u Vašingtonu,oformile Sjevernoatlanski savez kako bi se suprostavile riziku da Sovjetski Savez proširi svoju sveru uticaja i kontrolu nad Istočnom Evropom kao i nad drugim djelovima kontinenta.
Članice osnivača Natoa su: Belgija,Kanada,Danska,Francuska,Italija,Luksemburg,Holandija,Norveška,Portugalija,Velika Britanija i Sjedinjene Američke države,obavezale su se da će pružiti pomoć jedna drugoj u odbrani , u slučaju bilo kakve vojne agresije protiv bilo koje od njih.Savez je istovremeno obezbijedio da politike nacionalnih odbrana tih zemalja postepeno postanu vise međusobno integrisane i međuyavisne.
Bezbijednost koju garantuje Nato savez omogućila je mir i stabilnost kojima se,kao osnovnim preduslovima stvarao temelj evropske ekonomske saradnje i integracije.S obzirom na promjenjivu geostrategijsku ,geopolitičku i geoekonomsku sliku Evrope koja je i djelom bila rezultat političko-diplomatskog dogovora,a dijelom velikih oružanih operacija tokom 2 svjetskog rata,kao i ukupnosti američke spoljne politike i interesa na evropskom prostoru,razlozi nastanka Natoa mogu se tražiti u 3 osnovne sfere:Bezbijedonosnoj,ekonomskoj,i političko-ideološkoj.
Bezbijedonosni razlozi osnivanja Natoa su Ravnoteža snaga kojom je održavana relativna stabilnost i bezbijednost Evrope,a u čijoj su realizaciji Velika Britanija i Francuska,sa ukupnošću svoje moći,kao i oslanjanjem na velike kolonijalne posjedeširom svijeta imale su dominantnu ulogu ,srušena je nakon 2. svjetskog rata.
Zapadnoevropski saveznici jasno su dali do znanja da nakon izvojevane velike pobijede u kojoj su važnu ulogu odigrale i Američke vojne snage ,u bezbijedonosnom smislu i dalje računaju na SAD.
Postoje i ekonomski razlozi osnivanja Natoa.
Nakon drugog svjetskog rata zapadno evropski saveznici su se nalazili u veoma teškoj privrednoj situaciji.Sa uništenom ekonomijom i infrastrukturom.Nastojeći da zaustave dalju eroziju zapadnoevropske privrede,SAD su vjerovale da će istovremeno suzbiti nacionalističke tenzije i što je još važnije da u privrednom razvoju nadmaši Socijalistički blok.
Nakon Drugog svjetskog rata američki stručnjaci počeli su da ističu sve prednosti i finasijske dobitke koje bi postigli uy veću saradnju sa Evropskim saveznicima na vojnom planu.
Sam nastanak organizacije Nato nije bio spontan ni lak posao za njene osnivače.Iako je postojala političko-ekonomsko-vojna upućenost Evrope na SAD nakon Drugog svjetskog rata i bile očigledne sve prednosti koje je američka politika mogla dobiti od formiranja Natoa u tom procesu su iskazani brojni problemi,nedoumice,strahovanja na obje strane Atlanskog okeana.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET