Nadležnost i ovlašćenja službi obezbjeđenja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nadležnost i ovlašćenja službi obezbjeđenja". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Република Српска – БиХ
Универзитет Синергија Бијељина
Факултет за Безбједност и Заштиту,
Бања Лука
СЕМИНАРСКИ РАД ИЗ ПРЕДМЕТА:
ПРИВАТНА БЕЗБЈЕДНОСТ
Тема: Надлежност и овлашћења служби обезбјеђења
Ментор: Студент: Доц. др Милан Даничић
Бања Лука, децембар 2013.године
САДРЖАЈ:
Увод ................................................................................................................................... 2
Надлежности и овлашћења у превентивној дјелатности ................................. 3
Издавање усманих наређења .............................................................................. 6
Задржавање и легитимисање ............................................................................... 8
Забрана уласка неовлашћеним лицима у објекат .............................................. 10
Преглед и претресање .......................................................................................... 11
Употреба физичке снаге и других средстава принуде ...................................... 13
Употреба ватреног оружја .................................................................................... 16
Закључак ............................................................................................................................. 19
Литература .......................................................................................................................... 20
УВОД:
У циљу обезбјеђења лица, имовине и пословања предузећа, у превентивном и репресивном поступању, припадници обезбјеђења, према лицима која својим понашањем (радње чињења или нечињења) угрожавају наведене објекте заштите, предузимајући одређене мјере и радње сличне онима које предузимају и овлашћена службена лица полиције у заштити личне и имовинске сигурности грађана. Безбједносни услови и начини примјене овлашћења од стране полиције и од стране лица која обављају послове физичког обезбјеђења су идентични или су веома слични.
Догађаји и лица која угрожавају заштићене објекте и уопште имовину предузећа, као и лица – припаднике обезбјеђења и остале запослене, могу бити веома разноврсни, а самим тим и мјере које ће служба обезбјеђења примијенити да би се опасности и отклониле. У највећем броју случајева биће довољне и свакодневне, рутинске превентивне мјере, док ће у неким ситуацијама радници обезбјеђења морати да примјене и ефикаснија средства.
У циљу остваривања што успешније заштите лица и имовине предузећа, законима и одговарајућим подзаконским актима прописано је да припадници обезбјеђења могу да забране неовлашћеним лицима улазак у пословни простор, односно приступ одређеним објектима, и принудно их удаље, као и да задрже лица затечена у вршењу кривичних дјела. Уколико се то не би могло постићи на други начин, овлашћени су да у таквим случајевима примјене разна средства принуде и то:
физичку снагу,
службене палице,
средства за везивање,
службене псе,
а у посебним случајевима и ватрено оружје.
НАДЛЕЖНОСТ И ОВЛАШЋЕЊА У ПРЕВЕНТИВНОЈ ДЈЕЛАТНОСТИ
По свом карактеру, активност припадника обезбјеђења је превентивна, у смислу да спречава нападе на лица и имовину предузећа. Наиме, задатак како физичке тако и техничке компоненте система обезбјеђења јесте да обезбједи предузеће од уласка неовлашћених лица, од шпијунаже, диверзија, саботажа и разних врста крађа; да предузима одговарајуће превентивне мјере и да спроводи у живот одлуке органа управљања које се односе на безбједност људи и имовине.
Тако, на примјер, контрола уношења ствари од стране запослених и посјетилаца је важна превентивна мјера коју спроводе припадници обезбјеђења. Њеном примјеном се спречава евентуално уношење оружја, експлозива, запаљивих материја и обијачког алата, као и свега другог што је погодно за извршење напада, угрожавање и ометање рада предузећа, односно неовлашћено прибављање података о предузећу и његовим производним процесима. Контрола улаза и излаза возила, уношења и изношења робе је превентивна мјера којом се спречава уношење опасних материја, недозвољен улаз као и неовлашћено изношење имовине предузећа, и сл.,50 контрола уласка лица и њиховог кретања у предузећу, упозорење за удаљавање из објекта. Контрола објекта након радног времена подразумијева (затворене канцеларије, прозоре, затворена вода, искључени електро потрошачи и сл.).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET