Motivi krađe kod djece i maloljetnika | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Motivi krađe kod djece i maloljetnika". Rad ima 28 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


РЕПУБЛИКА СРПСКА
МИНИСТАРСТВО УНУТРАШЊИХ ПОСЛОВА
УПРАВА ЗА ПОЛИЦИЈСКО ОБРАЗОВАЊЕ
ВИСОКА ШКОЛА УНУТРАШЊИХ ПОСЛОВА
КРИМИНАЛИСТИКА МЕТОДИКА
МОТИВИ КРАЂЕ КОД ДЈЕЦЕ И МАЛОЉЕТНИКА
( СЕМИНАРСКИ РАД )
Бања Лука, Maј 2009. године.
УВОД
Прије него што се упутим у даљу проблематку мотива крађе код дјеце и малољетника, извршићу дефинисање појма крађе;
„Кривично дјело крађе састоји се у одузимању туђе покретне ствари у намјери да се њеним присвајањем прибави себи или другом лицу противправна имовинска корист. Радња изврешења састоји се у одузимању, а ствар мора бити туђа покретна и мора постојати намјера да се њеним присвајањем прибавља противправна имовимска корист.“
Кривично дјело крађе спада у имовински криминалитет, као његова најопштија обљежја наводе се; масовност, криминални поврат и висок степен професионализма, организованост и врло висока тамна бројка криминалитета. Када је ријеч о имовинском криминалитету који врше дјеца и малољетници ту је ипак ситуација мало другачија. Ту би се могле изоставити карактеристике као што су висок степен организованост и професионализма.
Малољетничкој деликвенцији, као посебном облику криминалитета који се од других облика криминалитета разликује по неким својим специфичноистима везаник како за етиологију тако и за феноменологију његових појавнох облика, у свим савременим друштвима се поклања изузетна пажња.
У овом семинарском раду пажња ће се посветити првенствено дефинисању и изучавању мотива крађе код малољетника.
Семинарски рад ће се протезати од самог дефинисања појма деликвенције, узрока, мотива, посљедица, наравно биће ту наведено и одређених прмјера из живота, којих је нажалост све више и више.
ДЕФИНИСАЊЕ ПОЈМА ДЕЛИКВЕНЦИЈЕ
Наш је вијек вријеме изразитог повећања животног стандарда у већини европских и западних земаља, а као посљедица тога повећан је криминал, а посебно малољетничка деликвенција. Жеља за вишим материјалним степеном потиснула је емоционално образовање са почасног мјеста. Родитељи теже да материјалним добрима надокнаде своју немогућност да дају сами себе. Они украшавају свој стан обиљежјима материјалног благостања који су у служби протутезе непријатне чињенице да су и отац и мајка запослени. Материјалистичка атмосфера замењује љубав која је прави извор среће сваког дјетета. Сиромаштво, стога није значајни узрок деликвенције, штавише тешке материјалне прилике учвршћују везе међу члановима породице.
О појму малољетничке деликвенције постоје различита и бројна схватања. У употреби је и много термина којима се ова појава или поједини њени видови означавају. Такво схватање је вишеструко условљено. Поред сложености саме појаве, томе су у највећој мјери допринели различити концептуални приступи, који воде различитим рјешењима. У почетку се малољетничка деликвенција није разликовала од криминала. Данас се истиче разлика између деликвенције и криминилатета.
Појам ДЕЛИНКВЕНЦИЈА (tal. Delinque – чинити казнена дјела, погријешити) обухваћа теже облике асоцијалног, антисоцијалног, социо-патолошког и криминалног понашања са изузетком убиства, као што су крађа, пљачка, намјерно изазивање штета, пожара, преступништва, девијантно понашање, хулиганство, разбојништво вршење кривичних дјела, крађа и вожња аутомобила и мотора итд .
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET