Modeli organizovanja bezbjednosne zaštite u zemljama EU | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Modeli organizovanja bezbjednosne zaštite u zemljama EU". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA POSLOVNO TEHNIČKA ŠKOLA
DOBOJ
SEMINARSKI RAD
PREDMET: UPOREDNI MODELI BEZBJEDNOSNE ZAŠTITE IMOVINE I LICA
TEMA : MODELI ORGANIZOVANJA BEZBJEDNOSNE ZAŠTITE U ZEMLJAMA EU
Doboj, decembar, 2012. godina
S a d r ž a j :
Uvod 3
1. Bezbjednosno okruženje 4
2. Upotrebila izraz sistema bezbjednosti 5
3. Kako je EU razvila svoj pristup sistemu bezbjednosti 6
4. Poređenje koncepta podrške sistemu bebjednosti u EU 7
5. Koje su prednosti, a koji su izazovi sa kojima se EU sreće praktikujući sistem bezbjednosti 7
6. Kontekst nastanka Evropske strategije bezbjednosti 9
7. Izazovi, rizici i prijetnje bezbjednosti 10
8. Evropska strategija bezbjednosti 14
9. Izveštaj o implementaciji 14
Zaključak 16
Literatura 17
Uvod
Strategija nacionalne bezbjednosti Evropske Unijenajvažniji strateški dokument kojim se utvrđuju osnove politike bezbjednosti u zaštiti nacionalnih interesa Evropske Unije.
Polazište Strategije nacionalne bezbjednosti čine suverenitet i teritorijalni integritet Evropske Unije, ekonomski prosperitet, socijalna stabilnost, razvoj demokratije i vladavina prava, poštovanje ljudskih i manjinskih prava, evropska spoljnopolitička orijentacija i unapređenje saradnje sa najuticajnijim subjektima međunarodne zajednice i državama u regionu.
Strategija nacionalne bezbjednosti potvrđuje privrženost Evropske Unije opštim demokratskim vrijednostima, međunarodnom pravu i poštovanju sopstvene državotvorne tradicije. Opredeljenja iskazana u Strategiji nacionalne bezbjednosti izražavaju spremnost Evropske Unije da u okviru Organizacije ujedinjenih nacija, evropskih i drugih međunarodnih organizacija i regionalnih struktura, doprinosi izgradnji i unapređenju sopstvene, regionalne i globalne bezbjednosti.
Strategija nacionalne bezbjednosti daje analizu okruženja Evropske Unije, identifikuje izazove, rizike i pretnje bezbjednosti, utvrđuje nacionalne interese, određuje ciljeve, osnovna načela i elemente politike nacionalne bezbjednosti i definiše strukturu, načela funkcionisanja i odgovornosti u okviru sistema bezbjednosti.
Strategija nacionalne bezbjednosti predstavlja osnov za izradu strategijskih dokumenata u svim oblastima društvenog života i funkcionisanja državnih organa i institucija, radi očuvanja i zaštite bezbjednosti građana, društva i države.
Strategija nacionalne bezbjednosti je javni dokument kojim se domaćoj i međunarodnoj javnosti predstavljaju osnovna strateška opredeljenja Evropske Unije u oblasti bezbjednosti.
1. Bezbjednosno okruženje
Poslijednju deceniju prošlog i početak ovog vijeka obeležila su nova bezbjednosna kretanja u svijetu. Bezbjednost je iz pretežno vojne sfere proširena i na druge oblasti, prvenstveno ekonomsku, energetsku, socijetalnu i ekološku bezbjednost, uključujući bezbjednost pojedinca i društva u cjelini. Prestanak blokovske konfrontacije, širenje demokratije, stvaranje multipolarnog svijeta, integracioni procesi u oblasti bezbjednosti i sve intenzivnija ekonomska i kulturna saradnja i međuzavisnost smanjuju rizike sukobljavanja između država, kao i mogućnost izbijanja kriza i konflikata.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET