Mirovne operacije Ujedinjenih Nacija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mirovne operacije Ujedinjenih Nacija". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA
MEĐUNARODNA BEZBEDNOST
TEMA:MIROVNE OPERACIJE UJEDINJENIH NACIJA
MIROVNE OPERACIJE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE
(1956.g-.1993.g.)
MIROVNE OPERACIJE REPUBLIKE SRBIJE
(2003.g.-2013.g.)
Školska 20/20.godina
SADRŽAJ
Uvod
Nastanak mirovnih operacija, saglasnost sa Poveljom UN-a ovlašćenja Saveta bezbednosti i osnovni principi………………………………….....1
Mirovne operacije u doba hladnog rata...….................................................3
Mirovne operacije posle hladnog rata..........................................................4
Učešće u mirovnim operacijama Republike Jugoslavije u periodu 1956.g. do 1993.g…………………………………………………...............................5
Učešće u mirovnim operacijama Republike Srbije u periodu 2003.g. do 2013.g…………………………………………………...............................6
Zaključak
Literatura
2.UVOD
Mirovne operacije Ujedinjenih nacija predstavljaju specifične vrste operacija koje pripremaju i vode međunarodne snage Ujedinjenih nacija, ili druge snage, stvarnog ili potencijalnog vojnog karaktera. Prema odluci Saveta bezbednosti, snage UN-a angažovane su na prekidu sukoba i kriza, čuvanju postignutog mira a sve to na zahtev ili pristanak strana u sukobu. Ovo njihovo angažovanje je prisutno u celom svetu.
U svojoj tradiciji dugoj šezdeset četiri godine, mirovne operacije UN-a često su se susretale sa brojnim kritikama i osporavanjima. One su i dalje jedinstvena misija ovog tipa sa šesnaest mirovnih operacija i sa preko 118.000 pripadnika iz 115 zemalja, koje učestvuju u stvaranju kolektivne bezbednosti i vladavine prava. Među njima se nalaze i pripadnici oružanih snaga Srbije.
Aktivnosti mirovnjaka bivale su, pored intervencija u zaraćenim područjima, usmerene na intervencije u svakodnevnim životima građana iz ovih područja, od pružanja pomoći i ispunjenju elementarnih potreba, do pružanju podrške u ostvarenju njihovih građanskih prava i sloboda. Prekretnica u radu ovih operacija i vreme u kojem je glavni koncept delovanja promenjen jeste period nakon završetka hladnog rata.
Mnogi političari, stručnjaci i analitičari, danas pridaju ogroman značaj samoj organizaciji Ujedinjenih nacija, pa time i njihovim mirovnim operacijama. Srpski zvaničnici dosledno slede ovaj stav koji je povezan sa zajedničkom istorijom.
1.NASTANAK MIROVNIH OPERACIJA, SAGLASNOST SA POVELJOM UN, OVLAŠĆENJA SAVETA BEZBEDNOSTI I OSNOVNI PRINCIPI
Termin „Ujedinjene nacije“ dao je Frenklin Delano Ruzvelt tokom Drugog svetskog rata i prvi put je formalno korišćen 1. januara, 1942.godine u Deklaraciji ujedinjenih nacija koja je angažovala saveznike na principima Atlanske povelje. Organizacija ujedinjenih nacija (OUN) ili kraće Ujedinjene nacije (UN) je međunarodna organizacija koja se deklariše kao „globalno udruženje vlada koje sarađuju na polju međunarodnog prava, globalne bezbednosti, ekonomskog razvoja i socijalne jednakosti. Osnovana je 24. oktobra,1945 pošto su Povelju potpisale pet stalnih članica Saveta bezbednosti i većina od ostalih 46 zemalja potpisnica.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET