Metodika otkrivanja i dokazivannja krivičnog dela - zloupotrebe službenog položaja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Metodika otkrivanja i dokazivannja krivičnog dela - zloupotrebe službenog položaja". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


УВОД
У појединим фазама развоја друштва постојали су разни случајеви присвајања имовине злоупотребом службеног положаја или одговорног лица, што је условило непоштовање законских и одређених подзаконских прописа. Овакве незаконите радње службених и одговорних лица негативно утичу на спровођење економских и других мера од стране државе, па је стога потребно и веће ангажовање на откривању и детаљном разрешавању сваког конкретног случаја, уз обезбеђење одговарајућих доказа.
У оквиру кривичних дела против службене дужности, по значају, природи, карактеристикама и последицама издваја се кривично дело злоупотребе службеног положаја, као посебан, специфичан облик корупције, иначе познато од најстаријих времена у историји кривичног права и присутно у свим кривичноправним системима данас.
Наиме, службена и одговорна лица су дужна да у вршењу својих овлашћења, службене дужности или јавне службе поступају законито и у складу са циљевима и интересима службе коју врше. То посебно важи за одговорна лица која врше одређене дужности у предузећима, установама и другим субјектима односно радњама.
Свако вршење службе противно законима, другим прописима и општим актима, па чак и правилима струке, представља један облик злоупотребе овлашћења и службене дужности уопште.
Појам злоупотребе службених овлашћења или службеног положаја није јединствен. У најширем смислу злоупотреба (абузус) је свако понашање које је противправно и противно интересима службе, а посебно оно које је противно Уставу, закону или другом правном пропису или општем акту.
Према томе, свако службено лице чије делатности нису у сагласности са интересима службе, злоупотребљава своју службену дужност. То се може учинити на различите начине. У теорији кривичног права разликује се појам злоупотребе службеног положаја у објективном и у субјективном смислу.
Службена дужност је злоупотребљена у објективном смислу када службено лице делује противно интересима службе тако што прекорачује своја службена овлашћења или не врши своје службене дужности.
Службена дужност се злоупотребљава у субјективном смислу када службено лице предузима службене радње које су, у оквиру његовог службеног овлашћења, али то не чини у интересу службе, већ да би се постигао неки други циљ.
Данас је уобичајна подела службених кривичних д ела на општа (која може да изврши свако службено лице) и специјална, посебна (која може да изврши само одређено службено лице).
Кривична дела против службене дужности
Појам, опште карактеристике и врсте кривичних дела
Свака правна држава располаже службеним апаратом овлашћених лица да у име државе и за њен рачун обављају државне послове. Ти послови подразумевају примену и придржавања прориса у регулисању односа између грађана и државе и контролу извршења обавеза грађана према држави. Такав положај државних службеника подразумева одређена законска овлашћења, али неретко и дискрециона права одлучивања у погледу појединих активности.
Зато су ова кривична дела за разлику од других карактеристична по томе што се код једних облика службено лице јавља као једини учинилац, а код других кривично дело постоји једино ако га учини лице при вршењу службене дужности. То су такозвана, неправа кривична дела која се појављују у другим областима кривичних дела као квалификаторна околност, односно као тежи облик када их врше лица у оквиру службене дужности.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET