Međunarodni odnosi i međunarodni status kao izvori ugrožavanja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Međunarodni odnosi i međunarodni status kao izvori ugrožavanja". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Seminarski rad iz predmeta:
Osnovi bezbjednosti
Tema: Međunarodni odnosi i međunarodni status kao izvori ugrožavanja
Uvod
Svi savremeni sistemi bezbjednosti, bez obzira na koji način i sa kojim ciljem su organizovani, predstavljaju oblik organizovanja datog drustva u zaštiti svojih vitalnih vrijednosti. Njihovo organizovanje polazi od dva osnovna pitanja: a) od koga i od čega treba štititi to društvo i b) na koji način treba usmjeravati elemente sistema bezbjednosti da ni se ostvario osnovni cilj njihovog uspostavljanja.
Odgovor na ova pitanja predstavlja osnovu za sva druga djelovanja u bezbjednosnom smislu, jer se preko njih definiše, klasifikuje i objašnjava nastanak, trajanje i djelovanje društveno štetnih i opasnih pojava u odbrambeno – zaštitnom smislu. Tu se, prije svega, misli na poznavanje raznih oblika i izvora društvenih sukoba, raznih destruktivnih djelovanja, kao i svih društvenih, prirodnih i tehničkih pojava, koje u različitim varijantama i oblicima, nastaju u svim društvima, a odnose se na ugrožavanje bezbjednosti datog društva.
Polazeći od različitih naučnih, teorijskih, metodoloških i praktičnih stanovišta mogu se definisati, razvrstati i objasniti različiti izvori i oblici antidruštvenog djelovanja.
Fenomenima ugrožavanja društva nastakim djelovanjem prirode pretežno se bave prirodne nauke, dok se društvenom stranom ugrožavanja, u širem smislu, bave sociologija, psihologija, pravo, etika, istorija i slično.
Međutim, bezbjednost u najširem smislu kao predmet proučavanja naučne discipline Osnovi bezbjednosti zahtijeva da se definisanjem pojava ugrožavanja pozabavimo radi što detaljnijeg proučavanja sistema bezbjednosti. Slobodno se može reći, polazeći od navedenih pitanja, da se bez definisanja i razjašnjenja svih izvora i oblika društveno opasnih i štetnih pojava koje se zakonito javljaju u različitim stepenima, ne može govoriti o bezbjednosnoj politici nekog društva.
Na sadašnjem stepenu razvoja Osnovi bezbjednosti, kao nova nastavno – naučna disciplina, uglavnom, koriste rezultate drugih nauka, ali problem ugrožavanja objašnjavaju na nešto drukčiji način.
Pojave ugrožavanja društva i njegovih vrijednosti javljaju se još od njegovog nastanka. Sva društva kroz istoriju bila su manje – više izložena ugrožavanju u različitom obliku i obimu. U početku je bio ugrožen njihov opstanak, a zatim i njihov društveno – ekonomski i kulturni razvoj.
Međunarodni odnosi i međunarodni status kao izvori ugrožavanja
Izvori ugrožavanja
Sa ugrožavanjem, kao društvenom, prirodnom ili tehničkom pojavom, susretala su se sva društva i države, pa možemo reći da je riječ o konstantnoj pojavi. Međutim, ta neprekidnost nije vezana za njihove oblike ispoljavanja, jer su oni nastajali i nestajali u određenmim društveno – ekonomskim formacijama mada se izvjestan broj oblika u modifikovanoj formi javljaju u svim fazama razvoja ljudskog društva.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET