Maloljetnštvo i narkomanija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Maloljetnštvo i narkomanija". Rad ima 35 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

U V O D
Često smo u prilici, a pogotovo zadnje decenije, putem sredstava javnog informisanja da slušamo o porastu maloljetničke delinkvencije kako u svijetu tako i na našim prostorima.
Mada je posljednjih godina usljed rata i zaista teške ekonomske situacije došlo do nagle ekspanzije, potpuno pogrešno bi bilo maloljetničku delinkvenciju posmatrati kao problem novijeg doba. Devijacije omladine su primjećivane još od Hamurabijevih dana, koji je kao neprihvatljivo ocjenjivao kasne dolaske kući omladine i njihovo larmanje. Zapise o neprihvatljivom ponašanju mlade populacije možemo naći kod staroegipatskih sveštenika, ali i velikog starogrčkog mislioca Aristotela.
Dakle, iz prethodno navedenog veoma lako možemo uvidjeti da je maloljetnička delinkvencija sve, samo ne „nov“ problem.
Nekako u isto vrijeme, ekspanzijom maloljetničke delinkvencije, svjedoci smo i sve veće pojave opojnih droga na našim ulicama. Kao logičnu posljedicu toga mogli smo predvidjeti da će sve više maloljetnika ući u vode zvane opojna droga. Najveći dio maloljetne populacije, koja je zahvaćena konzumacijom i tokovima kretanja opojnih droga, upravo je populacija srednjoškolske omladine.
Ovaj podatak je svakako zabrinjavajući, i kao takav je postao vodeći problem našeg društva u cjelini, a ne samo njegovih, uglavnom urbanih dijelova.
Od mladih počinje sve i na mladima počiva sve. Ako nema zdrave omladine, zasigurno nema napretka, prosperiteta, ali i opstanka savremenog društva.
Koliko god bilo čudno, rješenje je vrlo lako i vrlo jednostavno. Za početak, prva stepenica je da probleme maloljetničke delinkvencije prestanemo posmatrati kao probleme koji se dešavaju tamo nekom drugom. Dakle, moramo shvatiti da je to „naš“ problem, odnosno da se ti problemi pojavljuju u „našem dvorištu“.
Razlozi za uzimanje baš ove teme iz oblasti maloljetničke delinkvencije su višestruki. Jedan od razloga jeste da se po ko zna koji put ukaže na značaj problematike korištenja opojnih droga među srednjoškolskom populacijom. Nadam se da će stranice koje predstoje to i uspjeti. Sljedeći razlog jeste i taj da se ukaže prevashodno na značaj prevencije, kojoj moramo dati prednost u odnosu na represiju. Kao kruna dolazi ukazivanje na značaj angažovanja cjelokupnog društva, a ne samo jednog njegovog dijela, pa makar to bila i policija. Dakle, potrebno je zajedničko djelovanje i državnih i nedržavnih subjekata. Bez toga je sve „pucanj u prazno“, odnosno razlog za prepirku političara, a ne stvarna namjera da se nešto uradi.
Opojna droga - to je supstanca biljnog ili životinjskog porijekla, koja može da izazove psihičku ili fizičku ovisnost,
Delinkvencija - potiče od latinske reči “delinquency”, što bi u prevodu moglo da znači prestupnik,
Nargila - sprava koja služi za uživanje opojnih droga. Duguljastog je oblika i ima za sebe pričvršćeno jedno crijevo. U nju se uspe vode, sa druge strane je već upaljen džoint, te korisnici tako uvlače dim u pluća,
Prevencija - dolazi od latinske riječi “praeventio” što u prevodu ima nekoliko značenja kao što su: predupređivanje, predpređenje, sprečavanje,
“Joint” - smješa marihuane, ponekad same, a ponekad pomiješane sa duvanom, koja je savijena u obliku cigarete i služi za konzumaciju opojne droge pušenjem,
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET