Lišenje slobode i zadržavanje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Lišenje slobode i zadržavanje". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
UVOD................................................................................................................................1
Pojam lišenja slobode.............................................................................................2
Lišenje slobode-krivično-pravni i kriminalistički sadržaj.......................................4
Krivično-pravni sadržaj.....................................................................................4
Kriminalistički sadržaj......................................................................................4
Lišenje slobode i zadržavanje-razlike......................................................................5
Zakonski osnovi lišenja slobode..............................................................................7
Opšta taktička pravila prilikom lišenja slobode.......................................................7
Priprema i planiranje lišenja slobode.......................................................................8
Upotreba sredstava prinude......................................................................................9
Poštivanje ljudskih prava tokom lišenja slobode....................................................11
Posljedice lišenja slobode-penologija...............................................................12
ZAKLjUČAK.....................................................................................................................13
UVOD
Svakodnevno prilikom gledanja televizije, slušanja radio prijemnika ili čitanja novina, primjetimo koliko često čujemo da su policijske službe lišile slobode neko lice zbog raznih okolnosti, da li je u pitanju izvršilac krivićnih djela, da li je u pitanju narušavanje javnog reda ili mir a ili lišenje slobode iz raznih drugih zakonskih predviđenih slučajeva.
Zbog toga ne možemo, a da se ne zapitamo šta je to lišenje slobode koju svakodnevno, kao jednu od najsloženijih službenih radnji i ovlašćenja, preduzimaju pripadnici policijskih službi u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini, o načinima izvođenja, jer neupućeni mogu smatrati da se radi o nekoj rutinskoj radnji policije u njenom postupanju, a da se ne uzmu u obzir sve opasnosti koje vrebaju prilikom izvršenja lišenja slobode lica.
Kroz ovaj rad nastojaću da objasnim lišenje slobode, kao jednu kompleksnu radnju koju svakodnevno preduzimaju pripadnici policijskih službi kod nas, zakonske osnove izvršenja, taktičko planiranje same radnje, sačinjavanje planova prije preduzimanja lišenja slobode, lišenje slobode na osnovu “ in flagranti delicto“ situacije, to jeste kada se lice zatekne na mjestu izvršenja krivičnog djela i kada se lišenje slobode preduzima u sluèajevima „ad hoc“. U radu će se pored kriminalističkog aspekta lišenja slobode obraditi i krivično-procesni aspekti lišenja slobode, radnje koje se preduzimaju uporedo sa lišenjem slobode ili neposredno nakon izvršenja lišenja slobode lica, kao što su ulaženje u stan i druge prostorije, pretres stana i drugih prostorija i privremeno oduzimanje predmeta a u cilju pronalaženja tragova i predmeta koji mogu biti dokaz u postupku pred sudovima, kao i hvatanja izvršilaca k ivičnih djela. Prilikom izvršenja lišenja slobode pripadnici policijskih službi, radi efikasnog izvršenja, imaju zakonsku mogućnost upotrebe sredstava prinude, prvenstveno radi zaštite života i imovine ljudi, sprečavanja bjekstva ili odbijanja napada od sebe ili drugog, lica koje treba lišiti slobode. Takođe ću se osvrnuti i na obavezu poštivanja ljudskih prava od strane policije prilikom preduzimanja zakonom predviđenih radnji, jer su ljudska prava kao takva zagarantovana najvišim pravnim aktima svake zemlje kao i međunarodnim konvencijama, pa kao takva niko i ni pod kojim uslovima i ciljevima ne može da ih krši i prinuđen je na njihovo poštivanje, pa tako i policijski organ i prilikom preduzimanja mjera i radnji pa i prema najopasnijim kriminalcima.
Pojam lišenja slobode
Lišenje slobode se , s jedne strane može odrediti kao mjera koja ima za cilj stvaranje uslova za uspešno preduzimanje niza radnji u fazi rasvetljavanja i dokazivanja krivičnog djela, donošenja i izvršenja odluka u vezi toga i sprečavanja daljeg kriminalnog delovanja učinioca, odnosno, na drugoj strani, ono je sastavni dio postupka izvršenja pojedinih krivičnih sankcija (u našim uslovima su to kazna zatvora i maloljetničkog zatvora i mere bezbednosti obaveznog liječenja alkoholičara i narkomana i obaveznog psihijatrijskog liječenja i čuvanja).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET