Javna bezbednost | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Javna bezbednost". Rad ima 47 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

ОБЛАСТ ЈАВНЕ БЕЗБЈЕДНОСТИ
Једна од области друштвених односа које држава уређује (доношењем прописа) и обезбјеђује (спровођењем прописа) јесте и област јавне безбједности. Ова област је дио једне шире области са којом је испреплетена, и то област безбједности као цјелине у коју поред јавне безбједности спадају још и државна и војна безбједност. Истовремено, јавна и државна безбједност, заједно са још неким, законом утврђеним пословима јавне управе, спадају у једну такође ширу област, и то у област унутрашњих послова.
Свака од ових области обухвата одређене групе питања уређених законима и другим прописима. Тако, област унутрашњих послова обухвата безбједносна и друга питања, законом уврштена у ову област и уређена у оквиру те области. Област јавне безбједности обухвата безбједносна и друга питања од значаја за остваривање јавне безбједности, која су уврштена и уређена законима из те области итд.
Више је могућих мјерила по којима се нека питања могу уврстити и уредити у оквиру области јавне безбједности. Два најчешћа мјерила су органског и функционално. По органском, сва питања из надлежности и дјелокруга полиције надлежне за јавну безбједност, јесу самим тим питања која се сврставају у област јавне безбједности. По функционалном мјерилу сва питања која су у функцији јавне безбједности, тј. омогућавају остваривање јавне безбједности, сврставају се у обалст јавне безбједности, без обзира на то да ли је за та питања надлежна полиција јавне безбједнсоти или је за њих надлежан неки други орган. Друго мјерило сматра се исправнијим, али је у законодавству и пракси присутна испреплетаност оба ова мјерила. Томе уопште доприноси чињеница да између појединих области друштвених односа постоје само релативне границе.
Круг питања из области јавне безбједности је широк и разнолик. Уопштено посматрајући, можемо међу њима разликовати питања која се односе на саму јавну безбједност и питања која се односе на полицију јавне безбједности, тј. њену организацију, дјелатност и контролу. Полицију јавне безбједности ћемо, због рационализације даљег текста, означавати и само као – полицију.
Ако јавну безбједност сматрамо стањем које омогућава ефективну заштићеност људи од опасности, неопходно је да узмемо у обзир да се то стање одржава и (евентуално) унапређује обављањем послова полиције јавне безбједности на заштити безбједности људи. Не само стање већ и безбједносна ситуација може бити различита с обзиром на степен заштићености људи од опасности, односно од угрожености њихове безбједности. Штавише сваки безбједносно релевантни догађај узрокује мању или већу промјену безбједносне ситуације.
Код јавне безбједности треба разликовати два појавна облика. Први је да се у области јавне безбједности манифестује јавни (општи) интерес кои се конкретизује остваривањем (очувањем, унапређењем) безбједности свих људи, а могло би се додати – и безбједности других живих бића планете Земље и њеног окружења. Други је да се у области јавне безбједности манифестује лична (индивидуална, појединачна) безбједност човјека, као његова заштићеност од опасности, односно угрожавања живота, тјелесног интегритета и имовине и, с тим у вези, као његова сигурност у остваривању основних и других личних слобода и права која му припадају.
И кад је у питању опасност која може пријетити људима, како безбједносто скупине, тако и личној безбједности, ваља разликовати општу опасност од појединачних опасности. Општу опасност представљају ситуације изазване природном катастрофом, несрећом или другим акцидентом који угрожава животе и здравље људи у њиховом отклањању. Појединачне су све друге опасности, без обзира на то чиме су узроковане, које отклањају надлежни органи и други заинтересовани субјекти. Кад је о полицији јавне безбједности ријеч, ваља имати у виду да њена надлежност за заштиту безбједности људи од опасности подразумијева – сагласно уставном начелу – да свим људима мора да обезбиједи једнаку заштиту. Та се заштита постиже остваривањем јавне безбједности, тј. њеним очувањем и (или) унапређивањем у условима њеног релативно повољног или неповољног стања, заснованог на сталном праћењу и оцјењивању тог стања.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET