Etiološka analiza pojma bezbjednosti i distinkcija od sličnih fenomena i terminoloških koncepata | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Etiološka analiza pojma bezbjednosti i distinkcija od sličnih fenomena i terminoloških koncepata". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


ETIOLOŠKA ANALIZA POJMA BEZBJEDNOSTI I DISTINKCIJA OD SLIČNIH FENOMENA I TERMINOLOŠKIH KONCEPATA
- Seminarski rad –
S A D R Ž A J :
UVOD
Pojam bezbjednosti je jedan od najčešće upotrebljavanih pojmova uopšte, od postanka čovjeka do modernih vremena. Zaštita, bezbjednost i odbrana je prirodna čovjekova funkcija, a čovjek na nju može uticati na pozitivan ili na negativan način. Sama ta činjenica nalaže osnivanje organizovanog sistematskog i naučnog izučavanja ovih funkcija, kao i njihove odnose sa svim ostalim prirodnim, društvenim i političkim funkcijama.
Bezbjednost je jedan od temeljnih fenomena ljudskog društva u svim fazama njegovog razvoja. Bez obzira je li riječ o bezbjednosti pojedinca, države ili međunarodne zajednice, uvijek se radi o nastojanju da se osiguraju vrijednosti i stanje za koje se smatra da su od vitalnog značaja.
ETIOLOŠKA ANALIZA POJMA BEZBJEDNOSTI I DISTINKCIJA OD SLIČNIH FENOMENA I TERMINOLOŠKIH KONCEPATA
Analiza i razlika pojmova sigurnosti i bezbjednosti
U engleskom jeziku koriste dva izraza: security i safety. Termin security se koristi u smislu „nacionalne bezbjednosti“ (secure – siguran, osigurati) – national security, što implicira ostvarenje i čuvanje državnog nacionalnog interesa, dok termin safety označava sposobnost djelovanja, kako ne bi došlo do nepoželjne bezbjednosne situacije, ili takvih prilika koje mogu izazvati bezbjednosne implikacije.
Na našem govornom području koriste se dva termina koja se ravnopravno upotrebljavaju, sigurnost i bezbjednost. Radi se gotovo o istovjetnom značenju, mada nisu istovjetni sinonimi. Naime, terminološki posmatrano bezbjednost se izvodi iz riječi bezbjedno, što u suštini predstavlja bezopasnost, obezbijeđeno s najvećim pouzdanjem, čvrsto, odlučno bez kolebanja, stalno bez prekida.
Na drugoj strani pojam sigurnosti implicira stanje, odnosno osobina onoga koji je siguran, odnosno što je sigurno, znači da nekom ili nečem ne prijeti opasnost od ugrožavanja. Konkretnije rečeno odsustvo opasnosti, bezbjednost, odlučnost, čvrstina, gotovost, jasnost, određenost, dosljednost itd.
Pojam sigurnosti
Sam pojam sigurnosti je veoma kompleksan i složen društveni fenomen. Kroz istoriju pod pojmom sigurnosti su se podrazumijevali razni sadržaji. Politička teorija i doktrina navedeni pojam su definisali na različite načine.
Pojam sigurnosti, njegov sadržaj i društvenu funkciju moguće je razumjeti samo ukoliko se ovaj fenomen posmatra sa interdisciplinarnog stanovišta. Sam razvoj sigurnosti, uslovi njegovog nastanka kao i različiti organizacioni oblici, uslovljeni su razvojem ljudskog društva. Njegove korjene još nalazimo prije postojanja države, a time i političko-pravnih normi, kada su sva društva imala jednostavnu formu integracije. U tom smislu se zajednica od najranijih vremena, a kasnije sve više u liku svojih institucija i sistema, pojavljuje kao glavni nosilac regulacije sistemskog legitimnog uticaja na ponašanje ljudi, prema unaprijed, unutar te iste zajednice postavljenim kriterijima.
Sigurnost se određuje, kao unutrašnji osjećaj čovjeka, sigurnost je dinamična kategorija koja može biti veća ili manja, a kreće se od potpune sigurnosti do potpune nesigurnosti.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET