Etika policijske profesije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Etika policijske profesije". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Интернационални универзитет у Новом Пазару
Департман у Панчеву
правни факултет
смер криминалистика
Семинарски рад из предмета
Криминалистичка етика
на тему
Етика полицијске професије -
Ментор: Студент:
Бр. Индекса 3217/07
Март, 2010 Панчево
Садржај:
Увод...............................................................................................................................................3
Настанак и правци развитка морала полицијске професије...................................................4
Примери лошег односа према етици у пракси..........................................................................7
Етичка пирамида – структура етичких кодекса........................................................................11
Закључак.......................................................................................................................................14
Литература....................................................................................................................................15
Увод
Кодекс полицијске етике од изузетног је значаја за рад припадника МУП-а у одржавању безбедности и јавног реда и борби против криминала, која се обавља у складу са европским нормама.
Веома је битно знати да моралне вредности, нарочито морално просуђивање и поступање полицијских службеника, од изузетног су значаја за полицијску професију и, с тим у вези, за рад припадника МУП-а у целини . Влада Србије недавно је усвојила Кодекс, први подзаконски акт те врсте у нашем правном поретку, који показује да се држава уврстила међу прве земље које су нормативну полицијску етику уградиле у пуном капацитету у свој правни поредак.
Настанак и правци развитка морала полицијске
професије
У овом раду разматрана су, пре свега, својства и динамика главних друштвено-историјских и идејно-теоријских детерминаната процеса генезе и развитка савремене полицијске етике. Разни друштвени процеси, установе и односи, те и разни токови друштвене свести и разни активизми разних друштвених снага, ефектуирани у више друштвених под-система - политичко-идеолошком, политичко-културном, безбедносном, полицијско- политичком, међународном, професионалном, општеетичком, деонтолошком... - који су детерминисали завршно уобличавање и даљу еволуцију овог својеврсног нормативног комплекса, обухваћени су социолошком, политиколошком, етичком, културолошком, историјском, међународно-правном, међународно-политичком, полициолошком... анализом. Скорашње агилно етичко освешЋивање полиције приказано је као резултанта здруженог дејства већег броја структурних (конститутивно-системских) и флуктуирајућих (садржинских, коњунктурних, инцидентних) чинилаца. Посебна пажња посвећена је анализи прогресистичког друштвено-историјског контекста одреЂеног утицајем доминантних глобалних политичко-идеолошких тенденција и токова политичке културе у другој половини 20. века; чија је општа еволуција текла у смислу снажења њихове еманципацијске, демократске, персоналистичке и хуманистичке оријентације. У оквиру тога, посебно је обрађена најновија историја потраживања, освајања, гарантовања и ефективне заштите људских слобода и права. Као магистрални посредници назначене политичке културе која се у том раздобљу нашла у темељима одговарајућег проетичког друштвеног контекста, у оквиру ког је изнедрена и развијала се и савремена полицијска етика, означене су: неолиберална, социјалдемократска, новолевичарска и постмодерна тенденција. Знатније су обрађени и релевантни новији ставови друштва у вези с полицијом, као и одговарајућа, скорашња еволуција бића и духа саме полицијске институције и полицијске професије (која је представљала директну, субјективну претпоставку успона њихове проетичке самосвести). Најзад, учињен је подробнији осврт и на актуелни општи узмах практичких етика, те и на одговарајуће доприносе међународних чинилаца.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET