Esej - Sadam Husein | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Esej - Sadam Husein". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Sadržaj
Uvod..............................................................................................2 str
Djetinstvo i mladost.......................................................................3 str
Dolazak na vlast.............................................................................4 str
Iračko-iranski rat.................................................................................5 str
Zalivski rat……………………………………………………………6 str
Američko-britanska vojna akcija na Irak ………………………..6 str
Zaključak…………………………………………………………8 str
Literatura………………………………………………………...9 str
Uvod
U istoriji čovječanstva povremeno su se pojavljivali ljudi, vođe određenih grupa ili naroda koji su svojom brutalnošću i bezobzirnošću ostali upamćeni po zlu. Mnogi od njih su i zaboravljeni ali odkad postoji pisana istorija možemo pratiti, dugi neprekidni niz malih, i velikih diktatora,
počevši od faraona, kineskih careva, vladara stare grčke, rimskih imperatora, engleskih, francuskih, španskih kraljeva, pa sve do Hitlera, Franka, Staljina, Pinočea, Čaušeskua i Miloševića.
Taj neprekidni hod mračnom stranom ljudske istorije se uvijek iznova nastavlja, i čim jedan diktator siđe sa scene, već se na drugom mjestu pojavljuje novi. Diktatorima možemo nazvati ljude koji ne žele da se odreknu svoje vlasti,svog položaja, bez obzira na cijenu koja pri tome treba biti plaćena, bilo u materijalnim ili ljudskim žrtvama, njihovog ili nekog drugog naroda.
Sadam Husein tako, po svemu, pripada toj nezahvalnoj grupi lidera, koje zovemo diktatorima.
Čovjek koji je svojom samovoljom skrivio smrt ogromnog broja ljudi i donio teške patnje, i svome, a i drugim narodima.I njega kao i sve druge diktatore, karakteriše potpuno odsustvo bilo kakvog milosrđa, ili kajanja, prema svojim žrtvama, u čemu je bio dosljedan sve do svoje smrti.
Djetinstvo i mladost
Sadam Husein rođen je 28. aprila 1937. godine u malom selu al-Auja u blizini grada Tikrita. Svoje rano djetinjstvo proveo je u blatnjavoj kolibi u većinom sunitskom dijelu Iraka. Huseinov otac - Husein al-Madžid, umro je ili napustio porodicu nedugo nakon njegovog rođenja. Tačne podatke teško je dobiti u zemlji gde se Huseinov rođendan slavio kao nacionalni praznik. Dok se nije udala za drugog muža, Ibrahima Hasana, Sadamova majka Subha sama ga je odgajala. Ibrahim Hasan bio je nasilan prema svojoj porodici, što možda i nije čudno za osobu koja je u svome kraju bila poznata kao lopov. Naime, bivši Sadamov lični sekretar tvrdi da je Sadamov poočim zlostavljao Sadama i da ga je prisiljavao na krađu kokošaka i ovaca, koje bi kasnije prodavao. To je potrajalo sve do Sadamove desete godine kada mu je bilo dopušteno da se preseli kod majčinog brata Kayralah Tulfaha u Bagdad.
U Bagdadu Husein je potpao pod uticaj majčinog brata. Kayralah je politički simpatisao snage unutar iračke armije koje su okarakterizovane kao pronacističke, a čiji je pokušaj državnog udara podržavao. Ujedno, snage koje je Kayralah podržavao bile su ogorčene Britancima i britanskim imperijalizmom. Ta ogorčenost uskoro se prenela i na Sadama. Podstaknut političkom indoktrinacijom svog ujaka, pokušao je da se upiše na prestižnu Bagdadsku vojnu akademiju kako bi preko vojne karijere ostvario svoje političke zamisli. Ali, nije uspio u toj namjeri jer su ga u tome spriječile njegove loše ocjene pa se zato još dublje upleo u političke vode. Tako je 1956. godine učestvovao u neuspješnom pokušaju državnog udara protiv kralja Fejsala II. Godinu dana kasnije (1957.) pridružio se Bat partiji, radikalnom nacionalističkom pokretu. Ipak, grupi vojnih oficira 1958. godine uspjeva svrgavanje kralja Fejsala II sa vlasti. Tu grupu predvodio je proljevičarski orijentisan general Abdul Kasim. Već godinu dana kasnije Sadam i grupa pripadnika Bat partije pokušava atentat na generala Kasima. Uprkos neuspjehu, atentat je pomogao Sadamu Huseinu da uđe u sam vrh Bat partije. U samom atentatu Sadam je lakše ranjen, pa bježi u Siriju. Iz Sirije odlazi u Egipat, tačnije u Kairo, gde će provesti naredne četiri godine.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET