Ekstremizam | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ekstremizam". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD 2 EKTREMIZAM I EKSTREMISTIČKO NASILJE 3 VELIČINA EKSTREMISTIČKIH DELIKATA 4 Ekspanzija ekstremističkog nasilja 5 Ko su počinitelji ekstremističkih napada? 5 SUZBIJANJE EKSTREMISTIČKOG NASILJA 6 Koraci u prevenciji ekstremizma u BiH 7 Žrtve ekstremističkog nasilja 7 ZAKLJUČAK 9 LITERATURA 10 SADRŽAJ
UVOD
Terorizam i ekstremizam su pojave koje predstavljaju ozbiljnu i opasnu prijetnju svakom
modernom i demokratskom dru.tvu. Nakon većinskih terorističkih prestupa, suzbijanje terorizma i ekstremizma postaju prioriteti velikog broja država. Kao institucija koja, između ostalog, građanima prža zaštitu njihovih temeljnih ustavnih prava i sloboda te drugih Ustavom zaštićenih vrijednosti, policija predstavlja vrlo važnu kariku uostvarivanju tog cilja.
U ovom seminarskom radu se stoga razmatraju slijedeći problemi koji su prvenstveno
važni s aspekta suzbijanja ekstremističkog nasilja: .to je ekstremističko nasilje? koliki je opseg ekstremističkog nasilja? zašto ljudi čine ekstremističke delikte? da li materijalne prilike utječu na pojavu ekstremističkog nasilja? tko su počinitelji ekstremističkih delikata? kako policija suzbija ekstremističko nasilje? kakve su mogućnosti otkrivanja ekstremističkih delikata? kakva je dosada.nja praksa suzbijanja ekstremističkog nasilja? kako suzbijati ekstremističko nasilje? kako građani mogu pridonijeti suzbijanju ekstremizma odnosno koje su mogućnosti djelovanja u okviru različitih organizacija, programa i inicijativa za suzbijanje ekstremističkog nasilja? Šta ako se adekvatno i pravodobno ne suočimo s ekstremizmom odnosno koje su posljedice ekstremističkih napada? koje su perspective policije u prevenciji ekstremističkog nasilja?
EKSTREMIZAM I EKSTREMISTIČKO NASILJE
Međutim, tek se u posljednjih desetak godina počinje sustavno raditi na suzbijanju ove vrste kriminaliteta .to, između ostalog, uključuje praćenje broja takvih incidenata, odnosno sustavno prikupljanje informacija o lokacijama na kojima se događaju takvu incidenti te o počiniteljima i žrtvama. Ovo zapravo znači da je sistemno statističko praćenje ekstremističkog nasilja, koje podrazumijeva bilježenje svih nasilnih incidenata ekstremističkog karaktera a ne samo onih većih razmjera, prilično recentno. Dosadašnja praksa svodila se, naime, na registriranje uglavnom organiziranih ekstremističkih napada koje zapravo prepoznajemo kao terorizam. Pojedinačni rasistički i drugi ekstremistički napadi bili su od strane tijela kaznenog progona tretirani kao i svi ostali akti nasilja, dakle, u kontekstu interpersonalnih i situacijskih kriminogenih čimbenika, umjesto u .irem dru.tvenom i povijesnom kontekstu. Žrtve ekstremističkog kriminaliteta, prema rezultatima istraživanja, u različitim zemljama su različite ali uvijek su to skupine stanovništva koje su diskriminirane s obzirom na kriteriije kao što su rasa, religija, etničko podrijetlo, seksualna orijentacije, fizički hendikep ili spol.
VELIČINA EKSTREMISTIČKIH DELIKATA
U mnogim državama još uvijek je teško precizno odrediti opseg ekstremističkog nasilja s obzirom na razlike u definiranju tog kriminaliteta kao i razlike u prijavljivanju ekstremističkih delikata upravo kao takvih a ne kao "običnog" nasilja. Ove razlike ne postoje samo na međunarodnoj razini nego se uočavaju i unutar pojedinih država jer neka područja više, neka manje a neka gotovo uopće ne poduzimaju mjere za suzbijanje ekstremističkog nasilja te takva kaznena djela posebno statistički ne prate niti prijavljuju. Upravo to je jedan od bitnih razloga za kreiranje posebne legislative kada je u pitanju suzbijanje ekstremističkog kriminaliteta. Bez takvih specifičnih zakona najčešće se događa da ekstremističko nasilje ostaje prikriveno među kaznenim djelima kao .to su ubojstva, tjelesne ozljede, silovanja, razbojništva, pale.i i slično. Prepreka u izradi tačnih statistika ekstremističkog kriminaliteta je česta nesklonost žrtvi ka prijavljivanju takvih napada. Naposljetku, u teškoće statističkog praćenje ekstremističkog kriminaliteta svakako treba ubrojiti i činjenicu da je ponekad vrlo teško dokazati ekstremističku utemeljenost određenog incidenta.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET